Drobničky v lednu 2019

Majdan, viděný tenkrát z Prahy (II.)

Druhý dopis o někdejších ukrajinských událostech z roku 2014. Zhodnocení by si zasloužily také tehdejší čtenářské reakce, ale text těchto „reedovaných“ příspěvků bych tak příliš zatížil. Snad jen krátce opravím jednu chybu: Mychajlo či spíše Michail Dobkin nebyl charkovským gubernátorem, ale gubernátorem Charkovské oblasti.

Majdan, viděný tenkrát z Prahy (I.)

Vstupujeme do dnů, které byly před pěti lety charakterizovány mimo jiné vyvrcholením událostí, spojených nerozlučně s centrem Kyjeva a s tamním Majdanem nezávislosti. Jistě jsou tu mezi Čechy lidé, kteří vzpomínají na to, jak tehdejší události vnímali a jak velkou pozornost jim tehdy věnoval český tisk. Hodně se toho v tomto směru změnilo…

Idu na vy. Krátký úvod k poznámkám o jednom konfliktním tématu

Slova „Idu na vy“, která zní v současné ukrajinštině „Idu na vas“, zaznamenali letopisci Kyjevské Rusi. Použil je kyjevský kníže Svjatoslav za situace, kdy vytáhl proti nepřátelům své země po roce 964. Vzniklo tak jedno z okřídlených slovních spojení, nezřídka používaných až do současnosti. Také já si je chci u Svjatoslava vypůjčit.

Dva roky už jsou výročí

Dnes uplynuly právě dva roky od okamžiku, kdy jsme s Bohdanem spustili webové stránky My a Ukrajina. Vedeni myšlenkou přispět svou troškou do mlýna v procesu vzájemného pochopení a sblížení Čechů a Ukrajinců, jehož realizace nám tu v České kotlině poněkud chyběla, připravili jsme jednoduchý web a začali publikovat.

Ukrajina a její zatím čistá karta v novém roce

Uvažovat na konci třetího dne nového roku o tom, čím už se zapsal „do historie“, by bylo buď ošidné, nebo legrační. Víme, že pro Ukrajinu bude tento rok nesmírně důležitý souběhem dvojích voleb – sedmých prezidentských a osmých parlamentních. Budeme jistě dost vzpomínat na ony předchozí „dvojvolby“, konané v podmínkách začínající ruské agrese v roce 2014.