Magie „rozhlasového hlasu“ v letošním Ukrajinském národním diktátu

Diktát národní jednoty je už tradiční celoukrajinskou akcí zaměřenou na to, aby si libovolný zájemce překontroloval znalost vlastního jazyka. Vzhledem k tomu, že v potlačování ukrajinštiny se po většinu dvacátého století vyznamenaly v podobné míře ruský carský, tak „internacionalistický“, ale neméně ruský režim komunistický, je každoroční organizování této akce nesporně velmi prospěšné.

Jubileum badatelky o hlubinách dávnověku

Webové stránky „myaukrajina“ nenašly během necelých osmi let své existence příliš mnoho stálých spolupracovníků. V době zřizování této platformy jsme měli zjevně příliš velké oči. O to víc zaslouží ocenění těch několika věrných, kteří obsah stránek zajišťovali a nadále zajišťují. Mezi pilné spoluautory patří také docentka MUDr. Magdalena Skořepová, která se už zanedlouho zařadí mezi letošní jubilanty.

Z hlubin dávnověku (XXXVII): Expanze Slovanů – pohled lingvistů a genetiků

V minulém dílu jsme viděli, že archeologie vyvrátila původní představu, že liduprázdnou střední a východní Evropu zaplavila tsunami jednotného národa Slovanů. Doložila přejímání kulturních vzorců původním obyvatelstvem, nemůže však vysvětlit jazykový „shift“. S novými technologiemi bývají sice přejímány i výrazy s nimi spojené (jako dnes „počítačština“ a „manažerština“), nedochází však k úplnému přechodu na cizí jazyk. Tam se musely uplatnit tlaky jiné.

Česko-ukrajinským literárním vztahům je letos 210 let

Skoro denně se nám připomene nějaké výročí. Některá se pohybují časově v hranicích běžného lidského věku, jiná však odkazují do podstatně vzdálenější minulosti. K nim patří právě to, na které tu chci poukázat. Není sice „kulaté“, ale v rámci komplexu česko-ukrajinských vztahů si uchovává nesporný význam.