Drobničky v březnu 2022

„Ukrajino svatá!“ – básník Rudolf Mayer, rok 1859

Rudolf Mayer (1837–1865) patří mezi už zapomenuté české poety, býval však zařazován do skupiny předčasně zemřelých nadějných autorů. Narodil se, ale i zemřel v oblasti Klatovska, ale za života poznal Prahu i Vídeň. Jeho nepříliš rozsáhlá tvorba vznikala na přelomu 50. a 60. let 19. století. Dvě Mayerovy básně napsané roku 1859, vydané však daleko později, se zajímavým způsobem dotkly ukrajinsko-kozácké tematiky.

Když se chystal film „Díky za každé nové ráno“…

Známý film „Díky za každé nové ráno“ měl premiéru dne 3. listopadu 1994. Od té doby patří k nejúspěšnějším českým snímkům polistopadového období. Přípravy jeho natáčení však začaly už o nějakých pět let dřív. Myslím, že za připomínku stojí několik epizod z oné doby, kdy se s filmem začínalo. S velkým časovým odstupem se totiž nyní naplňuje jedna z tehdejších úvah i obav jeho tvůrců.

„Zahraniční politika Ruska znamená válku, domácí politikou je teror“ (Oksana Timofejeva)

V neděli se v sedmatřiceti ruských městech konaly demonstrace proti válce. Jistě nikoliv velké, ale stejně to vydalo na 800 zatčených. Režim se opírá o teror proti nesouhlasícím: v Nižním Novgorodu byla včera zatčena dívka, která před sebou mlčky držela PRÁZDNÝ kus papíru.

Jedno město za mnohé: proukrajinský Mělník 3. 3. 2022

Reálné nebezpečí hrozící Ukrajině ze strany jejího východního souseda bylo vnímáno už ve dnech před začátkem Putinova vpádu. Některá česká města nebo instituce projevily Ukrajině sympatii aspoň vyvěšením modrožlutých vlajek. Po 24. únoru podobných případů přibývalo ve stále rostoucí míře a začalo horečné hledání nejlepších možných podob, jak pomoci Ukrajině.