Drobničky v prosinci 2020

Před 30 lety – nový začátek ukrajinské spolkové práce v Praze

„Malých výročí“, která vybízejí ke vzpomínání, je k dispozici skoro vždy dostatek. Protože se rok 2020 nezadržitelně blíží k závěru, připomeneme ještě jeden fenomén z nejnovějších dějin Ukrajinců v České republice. Právě před třiceti lety začal v Praze působit první ukrajinský spolek, který mohl konečně navázat na tradice spolkového života této národnosti z první poloviny 20. století.

Ukrajinské koljadky v českém překladu z konce 19. století

Koledy patří zcela neodmyslitelně ke křesťanským, ale někdy i k světsky pojímaným vánocům. Jsou charakteristické pro mnoha desítek národů, které Svátky Narození oslavují, tedy i pro Ukrajince. Součástí jejich tradičního písňového repertoáru jsou odedávna koljadky (opravdu se používá této zdrobněliny), ale i písně zvané ščedrivky. Dá se tedy nejen „koljaduvaty“, ale zrovna tak „ščedruvaty“…

Vánoční tradice na Ukrajině

Žádné pandemie ani špatné počasí nezruší Vánoce. Je to zvláštní období, plné potěšení, laskavosti a duchovního růstu. Češi už se připravují na tento svátek. V obchodech můžeme nakoupit různé vánoční dobroty a dekorace, obdivujeme výzdobu ulic a náměstí. A nakonec se dočkáme i přípravy toho hlavního – vánočního stromku.

Dvě česká svědectví o válce v Donbasu

Na konci roku 2020 se dá celkem s jistotou konstatovat, že většina českých občanů neví celkem nic o trvající válce v Donbasu. Od léta letošního roku tento konflikt ještě více zneviditelnilo příměří. To je sice o něco pevnější a stálejší než všechna předchozí a snížilo počet obětí, zároveň však konflikt protahuje jakoby do nekonečna.