Drobničky v listopadu 2020

Dřevěný chrám z Ukrajiny mohl stát i v moravském Přerově

Časopis Český lid zůstává od konce 19. století hlavním tiskovým orgánem českého národopisu a folkloristiky. V roce 1931 zde vyšel článek „Starobylé dřevěné kostelíky z Podkarpatské Rusi stěhují se nám po republice.“ Autor, Rudolf Janovský, zde reflektoval situaci, která nastala v důsledku prvních podobných přesunů, uskutečněných na přelomu dvacátých a třicátých let.

Ukrajinistické glosy k jubileu Učitele národů

Letošní 350. výročí smrti Jana Amose Komenského připadá na dobu, která nepřeje oficiálním oslavám. Ti, kteří se o dílo tohoto významného českého představitele zajímají nebo se jím přímo zabývají, dokážou samozřejmě využít zvýšeného zájmu buď publikačně, nebo pokusem o nové zpracování některého z děl tohoto českobratrského spisovatele, pedagoga a politika.

Soutěž „O nejhezčí a nejzajímavější vyprávění o Ukrajině“ skončila - a co dál? No přece cena čtenářů!

Musíme, bohužel, konstatovat, že koronavirus neotřásá jen celosvětovou ekonomikou, zdravotnictvím a veřejným míněním, ale že dokázal udělat tlustou čáru přes rozpočet i druhému ročníku naší literární soutěže. Za své vzalo plánované veřejné vyhlášení vítězů a předávání cen za účasti všech autorů, jejich příznivců, členů našich facebookových skupin, zástupců partnerů a oficiálních hostí. Navíc potenciální partneři soutěže: cestovky, dopravci a letecké společnosti mají teď úplně jiné starosti než sponzoring, natož literární. A tak nám nezbylo nic jiného, než dát hlavy dohromady a vymyslet něco nového a alespoň trochu zajímavého, aby to zaujalo i vás, naše čtenáře.