O historii i současnosti vztahů

Před sto lety se zrodila Ukrajinská lidová republika

Během tohoto roku jsme nestačili připomínat události, které se odehrávaly právě před sto lety v ruské části Ukrajiny. Dozrávalo tam uprostřed zmatků a s nečekanou rychlostí ukrajinské politické a státní myšlení, a tedy i rozhodování o tom, jak má Ukrajina postupovat po pádu carismu a Prozatímní vlády.

Petljura jako otec a bechyňské útočiště jeho dcery Lesi

Skoro každý politik bývá i otcem, většinou se ale o této stránce politikovy osobnosti mnoho neví. Ani v cyklu, který tu byl nedávno věnován představiteli nezávislé Ukrajiny Symonu Petljurovi, nezbylo pro takovou tematiku místo. Proto se k tomu vracíme, neboť právě zde se setkáváme s výrazným českým motivem.

7. listopad se netýkal jen Rusů, ale všech národů ruské říše

Lampionový průvod býval zajímavým, docela kýženým zpestřením třetího měsíce školního roku. V husté tmě jsme od budovy naší školy udělali, myslím, že bez velkých projevů, kolečko ke Sportovní hale a zase zpátky – na počest tzv. VŘSR. Tehdy uplynulo necelé půlstoletí od událostí, ze kterých nám nejvíc vtloukli do paměti výstřel z Aurory.

Před 50 lety (IV): Expo 67 v Montrealu a Ukrajina

Koncem října 1967 skončila po půlročním trvání jedna z významných světových výstav 20. století. Podobné akce vždy sloužily k vnější reprezentaci jak hostitelské země, tak jednotlivých států a nepostrádaly ani politický aspekt. Místem konání se v roce 1967 stalo největší město frankofonní části Kanady, Montreal.

Symon Petljura a Češi: dnes a kdysi (IV)

Život Symona Petljury skončil v Paříži 26. května 1926 následkem atentátu spáchaného Samuelem Schwarzbardem. Ten se tímto způsobem Petljurovi pomstil za zabití svých příbuzných při jednom z pogromů. Ty spolu s dalšími událostmi charakterizovaly vývoj na ukrajinském území o sedm let dříve, v roce 1919.

Symon Petljura a Češi: dnes a kdysi (III)

Probrali jsme v minulé části tohoto krátkého cyklu část dokladů Petljurova zájmu o české reálie. Nyní je na řadě „protipohled“, který by umožnil zhodnotit, zda a v jakém rozsahu Petljura vzbuzoval zájem v českém prostředí a jak byl svými současníky této země hodnocen.

Symon Petljura a Češi: dnes a kdysi (II)

V předchozí části jsme uvedli, že úspěšný odchovanec KGB označuje Symona Petljuru za nacistu (byl jím tedy ještě před vznikem nacismu) a za organizátora vraždění Židů na ukrajinském území. Prostě „vědecká“ charakteristika, která v Rusku zabírá. Historik se ovšem nesmí řídit výroky politiků, ale je povinen říci, co o lidech a věcech ví on sám.

Symon Petljura a Češi: dnes a kdysi (I)

„Petljura? No přece nacionalista, nacista a antisemita! Co byste vlastně chtěli od Ukrajince?“ – Ano, není to věta z novinového článku, ale uvedená formulace je přesnou kvintesencí toho, co čteme v internetových diskusích lidí, kteří mají pocit, že znají ukrajinské dějiny a cítí oprávnění dělat jim soudce.

V Mnichově na konci září, nikoli na Oktoberfestu

Hlavní město Bavorska stojí za návštěvu, a to ne jedinou. Jaké zajímavosti či požitky tam bude přednostně vyhledávat „prostý turista“, si netroufnu odhadnout. V tyto a nejbližší týdny zaujme nejspíše první místo pomyslného žebříčku známý Oktoberfest, ten mne však do Mnichova nepřilákal.

Před 50 lety (III): Prezident Novotný na Ukrajině v létě roku 1967

Dnes je už zcela zapomenuto, že v létě roku 1967, tedy půl roku před svým politickým pádem, navštívil Rusko a Ukrajinu československý prezident Antonín Novotný. Mělo se jednat o dovolenou, pobyt nejvyššího československého představitele však nebyl zbaven politického charakteru.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer