Drobničky v srpnu 2022

Krása ukrajinské přírody na fotografiích

Snadno se může stát, že člověk žijící v Praze neví, kde se některé z ministerstev nachází. Stačí ale jedna menší výstava o Ukrajině v jeho sousedství a už si to budeme pamatovat… Tentokrát je řeč o ministerstvu životního prostředí, které sídlí ve Vršovicích přímo na Vršovické třídě. Před jeho budovou bude ještě po nějaký čas zpřístupněna výstava fotografií ukrajinské přírody.

Co nám letos připomněl Srpen 1968

Hovořit o významu 21. srpna roku 1968 je samozřejmou věcí pro ty, kteří kdysi tento den prožili. Mohu to ostatně potvrdit díky své vlastní zkušenosti. Ale nejen já, my všichni „osmašedesátníci“ se vracíme stále znovu k událostem uvedeného dne a jejich souvislostem. Přemýšlíme stále znovu o důvodech, průvodních jevech a důsledcích tehdejší intervence. Nelze se tomu vyhnout – tehdejší události jsou stále s námi.

Po roce: nečekané připomenutí Odesy v bulharském Sozopolu

Na počátku srpna minulého roku jsme se vypravili v pěti lidech na malou turistickou, ještě plně mírovou výpravu do Odesy. Strávili jsme v tomto pozoruhodném městě více než týden. Nebyla to jen banální výprava na tamní pláže za koupáním a sluněním. Především nás vedla touha poznat toto město a pochopit, jaké místo zaujímá v rámci ukrajinské územní, národnostní a kulturní mozaiky.

Ukrajinský (kdysi ruskojazyčný) autor z Donbasu V. Rafejenko k ruské agresi

V známém švýcarském deníku Neue Zuercher Zeitung (NZZ) vyšel 23. července dlouhý rozhovor s ukrajinským, původně ruskojazyčným spisovatelem Volodymyrem Rafejenkem. V tomto interview, které k Rusku a Rusům zaujímá odůvodněně velmi kritický postoj, jsou zároveň dotčena některá obecněji významná témata.

Jak je to s nadacemi a donátorstvím (zkušenosti z praxe, rady a tipy)

Čtenáři FB skupiny My a Ukrajina možná zaznamenali mé dosavadní příspěvky. Pracuji v oboru, kde se prověřují a ověřují informace, proto také prověřuji a ověřuji pro My a Ukrajina příspěvky s žádostmi o pomoc. Dříve jsem leccos nevěděl, ale za poslední měsíce jsem se naučil následující věci, se kterými bych vás všechny rád seznámil. 

(Ne)loučení u nové pamětní desky

Jedna z prvních akcí, kterou uskutečnil po příjezdu do Prahy ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, připomněla památku ukrajinského barda Tarase Ševčenka. Tradiční vzpomínka na něj spojená s připomenutím jeho díla, se konala u Ševčenkova pomníku v Praze na Smíchově. V stejné části Prahy se uskutečnila o více než pět roků později akce, která působení hlavního diplomatického představitele Ukrajiny v Česku ukončila.