Ukrajinský místopis, cestování, turistika, turistika a toulky po Ukrajině


Mapa pro cestovatele po UkrajiněMapa pro cestovatele s vyznačenými zajímavými a turisticky atraktivními místy, která je možné navštívit, a s množstvím odkazů na podrobnější informace.

Facebooková skupina "Cestujeme po Ukrajině"Facebooková skupina "Cestujeme po Ukrajině", kde naleznete nejenom spoustu zajímavých turistických a cestovatelských informací, ale také mnoho užitečných rad.


Na otočku do Odesy

Za 4 dni som precestoval 3 000 kilometrov. Dve noci som strávil vo vlaku a jednu noc v hoteli. 2 200 kilometrov som precestoval vo vlaku a 800 kilometrov autom. Vo vlaku som celkovo strávil 37 hodín, aby som v Odese strávil 25 hodín.

Údolím rieky Už až do Užanského priesmyku

Tohtoročný sviatok práce pripadol na pondelok čo znamenalo predĺžený víkend. Rýchlo sme sa zhodli, že predĺžený víkend strávime na Ukrajine. Ešte rýchlo vymyslieť program a môžeme štartovať. Booking ukazuje, že v Užhorode ubytovaný nebudeme, pretože nie je voľný žiaden hotel. Robím kompromis a rezervujem najbližší voľný hotel v meste Perečyn. Tým pádom je program jasný – preskúmať dolinu rieky Už.

Zakarpatská Ukrajina 17.6. – 23.6.2022

Stalo sa už zvykom že každú voľnú chvíľu trávime na východ od Vyšného Nemeckého. Tohto ročná dovolenka nebola výnimkou. Keď že vojenský konflikt na Ukrajine stopol pôvodný plán ísť do Mariupolu, kde sme chceli navštíviť pláže pri Azovskom mori a zároveň využiť najdlhšie železničné spojenie Rachov – Mariupol, ktoré bolo spustené koncom roka 2021. Kyjev, Charkov, Černobyľ, Ľvov, Odesa a pod. sme mali už zbehané, tak sme hľadali iný cieľ cesty. Užhorod je destinácia kde trávime aspoň jeden víkend v mesiaci, ale mesto a okolie už máme zbehané, a viac nám už okrem dobrého jedla a lacnej horilky neponúka. Rozhodli sme sa teda, že pôjdeme smerom za Užhorod a preskúmame zakarpatskú Ukrajinu. Vytýčili sme si ciele a začali sa pripravovať na cestu.

Moje volyňské prázdniny

Ve facebookové skupině Cestujeme po Ukrajině na mne vyskočila fotka sklizní na poli v Rivnenské oblasti. A já se ponořila do svých vzpomínek na to, jak jsem trávila jako dítě na takovém poli prázdniny. Narodila jsem se ve městečku Dolyna v Ivano-Frankovské oblasti, na tzv. Prykarpatí. Mí rodiče ale pocházejí z Volyně, kam jsem jezdila několikrát za rok.

Karpatská biosférická rezervace: nejvyšší vrcholy

Dnes se národní přírodní parky a rezervace po celém světě stály místem často navštěvovaným místními obyvateli a turisty. Právě zde můžete uvidět krásnou přírodu a strávit čas se zdravotními přínosy. Na Ukrajině je konkrétně třiapadesát národních přírodních parků a dále devatenáct přírodních a pět biosférických rezervací. Kromě toho zde existují regionální přírodní parky a rezervace různých úrovní.

Kolik je „zeměpisných středů“ Evropy a kde je ten ukrajinský?

Přemýšleli jste někdy o tom, kde by mohl být střed Evropy? Možná víte o tom, že se mluví o řadě takových středů a třeba byste je chtěli navštívit. V takovém případě čtěte dál a chystejte se na cestu, která nemusí, ale také může vést docela daleko. O titul zeměpisného středu Evropy totiž soutěží řada zemí.

Pop Ivan Maramoroskyj – výzva k osobní odvaze

Nevelké město Rachiv ležív v ukrajinské Zakarpatské oblasti mezi několika horskými pásmy. Na severu je obklopeno Gorgany, na západě Svydovcem, Čornohorou na severovýchodě a Rachivskými horami neboli Maramorošským hřbetem na jihu. Kromě toho je to také nejvýše položené horské a k tomu okresní město Ukrajiny. Jeho nadmořská výška se pohybuje mezi 400 a 1 200 metry.

Závěrečný sázavský deníček

Než na chatě svého kluka Kuby zarostu navždy mezi rybízy a jahody a vykouří se mi z hlavy veškeré dojmy, chci ještě sepsat čtvrtý, závěrečný díl svého deníčku. Ráda bych se podělila o to, jak Ukrajina zapůsobila na někoho, kdo se o ni začal zajímat až relativně nedávno a nemá k ní ani žádné rodinné vazby.

Ze sázavského deníčku začínající ukrajinistky (3)

Sepsat třetí a zatím poslední pokračování je pro mě určitě nejnáročnější. Ostatně i proto mi to trvalo tak dlouho. Můj odjezd z Ukrajiny se udál hrozně narychlo, takže jsem se ani nestihla nějak vnitřně rozloučit. A jak už bystrý čtenář určitě pochopil, nějaký ten pátek se už nenacházím ve Lvově, ale na chatě u svého chlapce, proto je tento díl mého deníčku „sázavský“.

Ze lvovského deníčku začínající ukrajinistky (2)

Sedím v roztřeseném autobuse s obrovským barevným nápisem „Wi-Fi Zone“ přes celou jeho zadní stranu. Myslím, že slouží primárně k výzdobě jinak nudně bílého autobusu, protože můj počítač zůstává dál vesele offline. S vděčností zapínám vždy připravený Word a pouštím se do psaní druhé části svého ukrajinského deníčku.