Drobničky v květnu 2019

Ukrajinská exlibris jsou k vidění na pomezí Bubenče a Dejvic

V Praze 6, konkrétně v Dejvicích měl stát nedaleko od velvyslanectví Ukrajiny pomník bardovi této země – Tarasu Ševčenkovi. Historické odůvodnění pro takové umístění existovalo, pomník byl ale nakonec vybudován na druhé straně Prahy – dnes zdobí smíchovské náměstí Kinských.

140 let od narození IVANA ZILYNSKÉHO, významného ukrajinského dialektologa

Dnes uplynulo právě 140 let od narození IVANA ZILYNSKÉHO (1879 - 1952), dědečka našeho šéfredaktora Bohdana – významného ukrajinského dialektologa. Jeho zásluh pro ukrajinský jazyk vzpomněli i na stránkách Ústavu lingvistiky Akademie věd Ukrajiny.

Rodiště nového prezidenta: Zelenskyj mezi Vilkulem a Husejnovem

V den nástupu nového ukrajinského presidenta si dovolím malý exkurz do prostředí, které jej formovalo. Rodištěm Volodymyra Zelenského je poměrně mladé město Kryvyj Rih. Jeho prehistorie začíná koncem 17. století a existence větší osady až o sto let později – jako datum jejího vzniku se nejčastěji uvádí rok 1775. To je v prostoru střední a celé jižní Ukrajiny běžné.

Ukrajinské knihy a knižní ilustrace k vidění v Praze

Aktivity letošního pražského jara, související s Ukrajinou, kulminovaly před polovinou května. V několika dnech se sešly akce v rámci uznávaného festivalu Svět knihy, první koncert obnoveného sboru, jdoucího ve stopách Ukrajinské republikánské či republikové kapely, a promítnutí dvou ukrajinských dokumentárních filmů.