Drobničky v lednu 2017

Ukrajinský ministr kultury v úřadě i divadle

Ukrajina vystřídala od r. 1991 patnáct osob v křesle ministra kultury (v případě České republiky se těchto ministrů vyměnilo ve stejném období šestnáct). Ukrajinskými ministry kultury byli např. literární historik a bývalý disident Ivan Dzjuba (vzpomeňme pro srovnání českého ministra kultury Tigrida) nebo herec Bohdan Stupka.

Svátek ukrajinské územní jednoty patří nejen Ukrajincům

Mezi ukrajinské státní svátky patří také 22. leden, nazvaný Dnem sobornosti. Toto těžko přeložitelné slovo znamená jednotu všech území Ukrajiny ve společném státě. Svátek je připomínkou událostí z ledna 1919, kdy bylo v Kyjevě ohlášeno spojení do té doby ruské a rakousko-uherské části Ukrajiny.

V Ukrajině zřízena státní cena za nejlepší historickou práci

Dnešní Ukrajina potřebuje kvalitní práci historiků, zejména co se týče zkoumání vlastních národních dějin. Proto chce v budoucnu oceňovat výsledky jejich snažení. Prostředkem se má stát každoročně udělovaná státní cena za nejlepší vědeckou a populárně-vědeckou práci z oboru dějin Ukrajiny.

John Lennon by měl v Zaporoží usmiřovat Ukrajinu a Rusko

Jeden z členů skupiny Beatles nepřestává dlouho po své smrti sloužit jako symbol míru a usmíření. V jihoukrajinském městě Zaporižžja (Zaporoží) se v těchto dnech koná festival věnovaný výročí vzniku skupiny. Při této příležitosti zde byl prezentován také model Lennonova pomníku, který má být ve městě umístěn.

Ukrajinský premiér podporuje rozvoj domácí wikipedie

Život bez častého používání wikipedie si dnes asi málokdo dokáže představit. Nový typ encyklopedie, uvedený v život před pouhými 16 lety nejprve v anglické verzi, se rozvinul do neuvěřitelné šířky i míry podrobnosti a dospěl k současnému počtu 292 jazykových verzí. Patří k nim i ukrajinská „vikipedija“.

Ukrajinka kanadskou ministryní zahraničí

V Kanadě je ukrajinská etnická skupina snad početnější a vlivnější než v kterékoli jiné zemi. Kořeny tohoto stavu sahají do závěru 19. století, ale výrazného politického a hospodářského vlivu se kanadští Ukrajinci domohli až v meziválečném období. Tento stav přetrvával po několik dalších generací až do současnosti. Výrazným dokladem se stalo 10. ledna jmenování Chrysti Freelandové-Chomjakové ministryní zahraničí.