Drobničky v lednu 2021

Co v seriálu o „naší paní“ nebylo

Název „Naše paní Božena Němcová“ nesla v roce 1940 básnická sbírka Františka Halase. Nedávno uvedený čtyřdílný seriál České televize se jmenoval jenom „Božena“ a vzbudil značný zájem. Scénáristky se pokusily podrobně a zajímavě předvést život autorky složitého osudu, o které jsme slýchali už od školních let.

Jak se zkoumá (historická) paměť?

Mnoho z nás považuje historii za disciplínu sice humanitní, ale přesto velmi tvrdou a exaktní. Data jsou přece data – Kolumbus objevil Ameriku roku 1492 a dál není potřeba o ničem diskutovat. Zkuste si ale sami na sobě malý myšlenkový experiment a pokuste se popsat jakoukoli proběhlou událost (klidně banální, třeba svou včerejší večeři). Vsadím se, že byste ji nepopsali na vlas stejně jako jiný člen vaší domácnosti.

Čtvrtý ročník překladatelské soutěže z ukrajinštiny do češtiny

V loňském roce se konal již čtvrtý ročník překladatelské soutěže z ukrajinštiny do češtiny. Dne 10. prosince 2020 byly vyhlášeny výsledky. Vzhledem ke stávající „koronavirové“ situaci se neuskutečnilo tradiční předávání cen v budově Velvyslanectví Ukrajiny v České republice, ale organizátoři zvolili on-line setkání.

Ještě jedna ukrajinská koljadka v českém převleku

Dnes začnu vzpomínkou. Maminka mé choti několikrát vyprávěla, jak velké překvapení ji potkalo někdy v polovině dvacátých let minulého století ve východočeské Chocni. Jednou, zrovna 6. ledna, zašly se svou maminkou náhodou k známým a našly je nečekaně u svátečního stolu. Svátky slavila rodina ukrajinského železničáře z Haliče, který našel ve východních Čechách útočiště a práci.

Co chystáme pro čtenáře v letošním roce

V prvních dnech ledna vstupujeme do pátého roku života našeho webu. Vytrvali jsme při jeho tvorbě, něco se naučili a pokračujeme dál. Dnes chceme podat aspoň stručný náčrt toho, jak si představujeme vývoj stránek v nejbližších dvanácti měsících. Nejde nám o přesný, chronologicky řazený rozpis témat, ale spíše o charakterizování hlavních aktivit, kterým se chceme věnovat.