Pacifismus na cizí, to jest ukrajinský účet

Nedávno byl v Berliner Zeitung uveřejněn Otevřený dopis kancléři Scholzovi (referovala o něm stručně i ČTK) psaný východoněmeckou spisovatelkou a žurnalistkou Danielou Dahn a mnichovským písničkářem Konstantinem Weckerem, dvěma penzisty blízkými německé sociální demokracii. Podpořila je skupina dalších zasloužilých vysloužilců německé scény, z nichž osobně znám jen farářku a bývalou zelenou vicepředsedkyni Spolkového sněmu Antje Vollmer.

Vízum za účelem strpění a situace ukrajinských uprchlíků

Integrační politika České republiky zaznamenala v poslední době značné proměny. Ukrajinští uprchlíci sice mohou navštívit centrum asistenční pomoci a dostat vízum za účelem strpění svého pobytu, dále zdravotní pojištění a třeba i ubytování, ale to vše nemusí zaručovat úspěšné začlenění.

Spolkový president Steinmeier jako persona non grata

Prosím, poučte mne: Když se někdo někam neohlášeně pozve a není akceptován („Jsem váš strýc Miloš, budu u vás do léta bydlet, nemáte becherovku?“), je to ostuda toho, kdo řekne: “Děkuji, ne!“ anebo toho, kdo se nezván vnucuje, např. aby prostřednictvím vhodných fototermínů zahladil desetiletí svinstev, která potenciálnímu hostiteli udělal?

„Ať žije Ukrajina!“ (Berlínská stať J. V. Friče z roku 1868)

Básník a publicista Josef Václav Frič (1829–1891) byl velmi pozoruhodnou postavou českého politického i literárního života 19. století. Účastnil se aktivně revolučních událostí let 1848 a 1849, pykal za to jako politický vězeň, a poté se pokoušel bojovat za českou samostatnost v západoevropském exilu. Teprve v závěru života se mohl vrátit do Prahy a ještě se bezprostředně zapojit do českého národního úsilí.

Naše druhé pětileté výročí (Ve znamení FB stránek)

Dnes si můžeme připomenout, že před pěti lety, počátkem dubna roku 2017, jsme zřídili facebookové stránky My a Ukrajina a skupinu téhož jména. Nejsem mediálním odborníkem, ale pokusím se přesto aspoň v hrubých rysech nastínit, jak jsme vnímali vývoj stránek i skupiny.