Drobničky v dubnu 2017

Iryna Zabijaka o tom, jak Ukrajina píše

Osvětu o Ukrajině lze šířit jak lehčím a jednorázovým způsobem třeba na sídlišti Černý Most, tak soustavněji, koncentrovaněji a detailněji přímo v srdci hlavního města. Na mysli mám cyklus přednášek ukrajinské bohemistky a literární kritičky Iryny Zabijaky, která v Praze pobývá jako představitelka nejmladší ukrajinské badatelské generace.

Velikonoce Čechů a Ukrajinců byly letos ve stejném termínu

Přestože letošní Velikonoce se už přiblížily svému závěru, není možno je na našich stránkách zcela pominout. Pozdě, ale přece se k tomuto tématu vracíme z hlediska, které není pro většinu českých čtenářů příliš jasné. To, o čem se dále píše, se samozřejmě netýká jen Čechů a Ukrajinců, ale všech křesťanů západního a východního obřadu.

Trochu osvěty o Ukrajině na sídlišti Černý Most

Každý, kdo se vážněji zabývá problémy života určité země, by jistě rád předal získané znalosti dál, a hledá tedy zákonitě a skoro stále zpětnou vazbu. S šířením znalostí o Ukrajině to není jiné a přitom to není nijak snadný úkol. Většinou narazíme na olbřímí balík předsudků, se kterými hodnotí Ukrajinu i Ukrajince nemalá část Čechů.