Odeský humor a jeho svátek: Jumorina

Také v Ukrajině má první dubnový den charakter dne smíchu. Odesa, nejznámější ukrajinský černomořský přístav (kromě Sevastopolu a Jalty), koná na apríla každým rokem festival humoru a satiry zvaný Jumorina (ukrajinsky by to znělo Humoryna). Jeho tradice je už více než čtyři desetiletí stará. 

Jumorina
Odesa - nejveselejší město v naší směšné zemi

Festival vznikl jako náhrada populární estrádní intelektuálně-humoristickou hru mezi dvěma či více družstvy, kterou vysílal ústřední program sovětské televize pod jménem Klub veselých a důvtipných. Program byl vysílán v letech 1961-1972, postupně si však určité jeho „ideologické nevázaností začala všímat cenzura a spolu s ní KGB. V posledním ročníku vyhrálo odeské družstvo Dělovyje ljudi, pak bylo ale vysílání soutěže ukončena. Odeští se ale nenechali znechutit a členové vítězného týmu vymysleli název i emblém nové akce. Jméno vzniklo jako analogie na název odeského festivalu filmů s mořskou tematikou, nazvaný Kinomarina, symbolem akce se stal tzv. Morjačok (Námořníček). Webové stránky festivalu (www.umorina.od.ua) nabízejí i text hymny Jumoriny. 

Jumorina se poprvé konala v r. 1973 jako pouliční, takřka karnevalový svátek s bohatým a mnohostranným obsahem. Mohla se však konat jen čtyřikrát, neboť v r. 1976 byla zakázána, protože její velký rozsah a spontánnost účastníků se úřadům nelíbily. Obnovy se Jumorina dočkala až za Gorbačova a jeho přestavby, v r. 1987. V 90. letech se o ni začal starat Celosvětový klub Odesitů, později převzalo organizaci samo město a od r. 2009 je díky tomu 1. duben v Odese vyhlášen volným dnem. Naplňují jej karnevalový průvod, koncerty a zábavné akce, např. mezinárodní festival klaunů a mimů Komediada, večer pak vše vyvrcholí ohňostrojem. Jen v  r. 2014 se vzhledem k složité situaci v Ukrajině Jumorina coby městský svátek nekonala, v následujícím roce se však vrátila do svého dřívějšího formátu.

Jumorina je akcí ruskojazyčnou, jde ale o ruštinu územně ukrajinskou, v mnohém specifickou, nesoucí v sobě i stopy působení etnicky židovské skupiny, která hrála v životě Odesy vždy výraznou úlohu. Odeský humor je charakteristický právě spojením těchto dvou živlů. Antologie stejného jména (Odesskij jumor), která vyšla v r. 2004 v Moskvě, má přes 750 stran a její redaktor, Valerij Chait, je Odesit židovské národnosti, byť se narodil v severnější části Ukrajiny.

Humor je v Odese přítomen i mimo první den dubna. Od r. 1997 vychází v městě humoristický měsíčník Fontan (fontan-humor-odessa.com) – první číslo vyšlo právě v den 100. výročí narození humoristy Ilji Ilfa. Do časopisu přispívá i řada autorů z jiných zemí a desetileté trvání časopis oslavil velkou antologií otištěných textů  - znovu se přitom uplatnil V. Chait a výsledný produkt opět vydal na osm set stran a ještě několik navíc. Tradice odeských humoristických periodik přitom sahá daleko podstatněji do minulosti, tak v r. 1918 vycházel ve městě humoristický týdeník Buržuj.

Letos je konání Jumoriny ohlášeno na víkendové dny 1. a 2. dubna, vždy až po poledni. Protože většina z nás tam nebude přítomna, můžeme na závěr aspoň zacitovat z odeského humoru: „Pojďme se vzájemně navštěvovat. Vy k nám přijďte na jmeniny a my k Vám na pohřeb“, popř. „Vy odcházíte, sláva bohu, nebo zůstáváte, nedej bože?“

Historie odeské jumoriny ve fotografiích.

(boz)

Rubriky