Přehled týdenních událostí

Ukrajinská kronika 2021/17 (1.–20. července)

Ukrajina se bez velkého vzpomínání přenesla přes jedenatřicáté výročí prohlášení své suverenity, deklarované v r. 1991 ještě v rámci sovětského systému. Po většinu července byl ukrajinský život charakterizován nejen problémy vnitřně a zahraničně politickými, protože pozornost výrazně poutala také sportovní tematika, propojující fotbalové EURO s blížící se letní olympiádou.

Ukrajinská kronikа 2021/16 (16.–30. června)

Druhá polovina června se nezapsala do dějin Ukrajiny žádnými příliš významnými událostmi. Zdá se, jako by se evropský fotbalový šampionát stal hlavní událostí, na kterou se soustředil zájem běžných fanoušků, ale i předních osobností země. Čtyři vystoupení ukrajinské reprezentace přitom nepůsobila příliš jednoznačným dojmem.

Ukrajinská kronika 2021/15 (1.–15. června)

Není obvyklé zahajovat tento bilanční přehled problematikou fotbalových dresů. Právě ony, konkrétně dresy ukrаjinské, se však staly podnětem pro nejnovější propagandistický útok Ruska na sousední zemi, která Putinovi dělá nejvíc starostí. Vše souvisí s nedávno zahájenou, o celý rok odloženou závěrečnou soutěží fotbalového mistrovství Evropy.

Ukrajinská kronika 2021/14 (17.–31. květnа)

Dne 17. května uplynuly už dva roky od nástupu Volodymyra Zelenského do prezidentské funkce. Pokus o zhodnocení těchto dvou let, jejich pozitiv, sporných rysů i negativ si musí každý čtenář, sledující současné dění, udělat sám na základě vlastních informací i zkušeností. Do jisté míry by mohla při takovém pokusu pomoci i prezidentova tisková konference související s uzavřením druhého roku práce.

Ukrajinská kronika 2021/13 (1.–16. květnа)

V první polovině května se přiblížil k závěru druhý rok výkonu prezidentské funkce Volodymyra Zelenského. Bilancování tohoto období ukrajinského vývoje je jistě nesnadnou záležitostí. Přesto lze dnes už říci, že nedošlo ke zcela zásadnímu obratu ukrajinské domácí a zahraniční politiky, který by znamenal popření snah Majdanu z přelomu let 2013 a 2014. Tuto skutečnost lze poznačit za mírně povzbuzující.

Ukrajinská kronika 2021/12 (21.–30. dubna)

Letošní termín velikonoc připadl křesťanům východního obřadu až na přelom dubna a května. Nedlouho předtím bylo v Ukrajině vzpomínáno 35. výročí černobylské katastrofy, a to i za účasti ukrajinského prezidenta. Pozornost všech se však daleko více soustřeďuje na pokračující ruské vojenské operce v blízkosti ukrajinských hranic.

Ukrajinská kronika 2021/11 (11.–20. dubna)

Psychologický nátlak Ruska na Ukrajinu hrozící možností nového vojenského vpádu pokračoval i v průběhu uplynulých deseti dní, ruský postup se však zdá stále méně smysluplný. Jediným jeho výsledkem bylo totiž logicky posílení prozápadní linie ukrajinské zahraniční politiky. Potvrdila to nejen činnost ministra zahraničí Kuleby, ale také aktivita ukrajinského prezidenta.

Ukrajinská kronika 2021/10 (1.–10. dubna)

První dubnový den býval i v Ukrajině zasvěcen humoru a veselí, např. v rámci známé každoroční Jumoriny či Humoryny, kterou se proslavila Odesa. Letos se rozsah i charakter podobných akcí musel přizpůsobit nepříznivým okolnostem, ohrožujícím Ukrajinu ze dvou stran a dvěma různými způsoby. Mám na mysli nejen covid skutečný, ale i jeho obludnou velmocensky-vojenskou mutaci. Kdo je jejím šiřitelem, je známo.

Ukrajinská kronika 2021/9 (21.–31. března)

V poslední březnový den předloni skončily druhým kolem ukrajinské prezidentské volby. Výsledek tehdejšího hlasování je znám. Volodymyr Zelenskyj i Petro Porošenko zůstali od té doby hlavními zápasícími představiteli vrcholné ukrajinské politiky a nadále soutěží o přízeň ukrajinské veřejnosti. O dvou letech vládnutí Zelenského však zatím hovořit nelze, protože do úřadu nastoupil až po polovině května roku 2019…

Ukrajinská kronika 2021/8 (11.–20. března)

Závěrečná dekáda zimy, tentokrát bohaté na sníh, potvrdila, že také Ukrajina bude naplno konfrontována s třetí vlnou koronavirové epidemie. Stalo se to rok od času, kdy se i zde epidemie, zprvu v nevelkém rozsahu, přihlásila o slovo. Kolem poloviny letošního března se Ukrajina znovu přiřadila k zemím, kde jsou počty nakažených značně vysoké.