Přehled týdenních událostí

Ukrajinská kronika 2021/21 (16.–30. září)

Další cesta prezidenta Zelenského do USA – Snaha o odvolání Dmytra Razumkova z funkce předsedy parlamentu – Střelba na prezidentova poradce Šafira – Oligarchický zákon – Rusko-maďarské a rusko-běloruské akce proti Ukrajině – Další osud tzv. bezvizu – Úspěch a mistrovský titul boxera Usyka – Rostoucí trend nejnovější covidové vlny

Ukrajinská kronika 2021/20 (1.-15. září)

V rámci minulé kroniky byl zmíněn také odjezd prezidenta Zelenského na jeho první oficiální návštěvu USA, zahájenou na samém konci srpna. Tato cesta určitým způsobem uzavřela výrazně organizované oslavy třicetiletí nezávislé Ukrajiny. Měla také naznačit, jakým směrem se budou v nejbližších měsících a letech ubírat vztahy obou zemí.

Ukrajinská kronika 2021/19 (11.-31. srpna)

Středobodem dění ve sledovaném období byly oslavy třicátého výročí vyhlášení ukrajinské nezávislosti dne 24. srpna. Málokteré z předchozích jubileí vyvolalo takový zájem a pozornost. Více než dříve byla v předchozích měsících patrná snaha o reflektování cesty, kterou Ukrajina od r. 1991 ušla, a o zdůraznění dílčích úspěchů, jichž se podařilo dosáhnout.

Ukrajinská kronika 2021/18 (21. července – 10. srpna)

Hlavní událostí druhé třetiny letošních prázdnin se staly nejednoznačně vnímané letní olympijské hry v Tokiu. Konaly se s ročním zpožděním a Ukrajině nakonec přinesly devatenáct medailí. Určitým zklamáním mohlo být pro zájemce o sport to, že jen jedna z nich byla zlatá a většinou se jednalo o medaile „jen“ bronzové. Přesto lze konstatovat, že si Ukrajina zachovala poměrně slušné postavení v rámci sportovního světa.

Ukrajinská kronika 2021/17 (1.–20. července)

Ukrajina se bez velkého vzpomínání přenesla přes jedenatřicáté výročí prohlášení své suverenity, deklarované v r. 1991 ještě v rámci sovětského systému. Po většinu července byl ukrajinský život charakterizován nejen problémy vnitřně a zahraničně politickými, protože pozornost výrazně poutala také sportovní tematika, propojující fotbalové EURO s blížící se letní olympiádou.

Ukrajinská kronikа 2021/16 (16.–30. června)

Druhá polovina června se nezapsala do dějin Ukrajiny žádnými příliš významnými událostmi. Zdá se, jako by se evropský fotbalový šampionát stal hlavní událostí, na kterou se soustředil zájem běžných fanoušků, ale i předních osobností země. Čtyři vystoupení ukrajinské reprezentace přitom nepůsobila příliš jednoznačným dojmem.

Ukrajinská kronika 2021/15 (1.–15. června)

Není obvyklé zahajovat tento bilanční přehled problematikou fotbalových dresů. Právě ony, konkrétně dresy ukrаjinské, se však staly podnětem pro nejnovější propagandistický útok Ruska na sousední zemi, která Putinovi dělá nejvíc starostí. Vše souvisí s nedávno zahájenou, o celý rok odloženou závěrečnou soutěží fotbalového mistrovství Evropy.

Ukrajinská kronika 2021/14 (17.–31. květnа)

Dne 17. května uplynuly už dva roky od nástupu Volodymyra Zelenského do prezidentské funkce. Pokus o zhodnocení těchto dvou let, jejich pozitiv, sporných rysů i negativ si musí každý čtenář, sledující současné dění, udělat sám na základě vlastních informací i zkušeností. Do jisté míry by mohla při takovém pokusu pomoci i prezidentova tisková konference související s uzavřením druhého roku práce.

Ukrajinská kronika 2021/13 (1.–16. květnа)

V první polovině května se přiblížil k závěru druhý rok výkonu prezidentské funkce Volodymyra Zelenského. Bilancování tohoto období ukrajinského vývoje je jistě nesnadnou záležitostí. Přesto lze dnes už říci, že nedošlo ke zcela zásadnímu obratu ukrajinské domácí a zahraniční politiky, který by znamenal popření snah Majdanu z přelomu let 2013 a 2014. Tuto skutečnost lze poznačit za mírně povzbuzující.

Ukrajinská kronika 2021/12 (21.–30. dubna)

Letošní termín velikonoc připadl křesťanům východního obřadu až na přelom dubna a května. Nedlouho předtím bylo v Ukrajině vzpomínáno 35. výročí černobylské katastrofy, a to i za účasti ukrajinského prezidenta. Pozornost všech se však daleko více soustřeďuje na pokračující ruské vojenské operce v blízkosti ukrajinských hranic.