Drobničky v dubnu 2024

Pár slov k válečným problémům Izraele a Ukrajiny

Náš kolega, prof. Jiří Pešek, se tu často zamýšlí nad změnami situace na ukrajinském bojišti i nad problémy se slibovanou, ale až příliš často opožděnou pomocí Evropské unie a USA této zemi. Tentokrát se podíval také do Izraele, jehož válka proti Hamásu už trvá přes půl roku. Je otázkou, nakolik srovnáváme srovnatelné, ale o tom už se přesvědčí čtenáři příspěvku sami. Připomínáme jen, že text byl psán před více než týdnem. (red.)

Netradiční kapitolky o Gruzii (6): Ve Stalinově rodišti

V tomto cyklu pomalu postupujeme kupředu gruzínskými i ukrajinskými dějinami a hledáme určité styčné body mezi oběma zeměmi. Inspirací nám byla účast na zájezdu české turistické agentury do Gruzie na přelomu června a července minulého roku. Tentokrát přichází na řadu poměrně složitá a neradostná kapitola. Jejím „hrdinou“ není nikdo jiný než „geniální a nesmrtelný“ maršál Stalin.

Padesát let ze sta se Slovanskou knihovnou

Dnes večer se konal v pražském Klementinu koncert připomínající sté výročí vzniku pražské Slovanské knihovny. Původně se tato instituce nazývala Ruskou knihovnou Ministerstva zahraničních věcí a současný název nese až od roku 1927, vzhledem ke kontinuitě svého vývoje však slaví sté narozeniny právě letos. Sobě i veřejnosti také nabídla dárek: rozsáhlý knižní sborník o vlastní minulosti a současnosti.