Přehled týdenních událostí

Ukrajinská kronika 2020/1: první polovina ledna

Vracíme se k pokusu, kterému jsme dali šanci v roce 2018 a který se podařilo realizovat necelých devět měsíců. Zdá se, že je třeba pokoušet se, byť poněkud jiným způsobem než v předminulém roce, o zpětnou reflexi ukrajinského dění a o jakési základní vytřídění podstatných událostí, které se v dvoutýdenním časovém rozpětí odehrály. Je však třeba zdůraznit, že autor není v žádném případě politologem.

Ukrajinská kronika 2018: 39. týden (24.–30. září)

S velkým zpožděním přinášíme přehled těch ukrajinských událostí z posledního zářijového týdne, které lze označit za důležité. V příštích přehledech se pokusíme přejít na sestavování přehledů, které by podchytily události dvou po sobě následujících týdnů.

Ukrajinská kronika 2018: 38. týden (17.–23. září)

Svoji poslední „zprávu o stavu Ukrajiny“ v tomto prezidentském období přednesl prezident Porošenko v parlamentu 20. září. Jednalo se o vyvážený přehled úspěchů i problémů Ukrajiny čtvrtého a pátého roku jeho působení v nejvyšším úřadě. Celek naznačuje nejednoduchou výchozí pozici prezidenta před blížícími se volbami.

Ukrajinská kronika 2018: 37. týden (10.–16. září)

Jaký je stav Oleha Sencova, neví přesně nikdo kromě jeho ruských věznitelů. Zprávy, že zaslal sestřenici text závěti, týkající se osudu jeho umělecké pozůstalosti, budí obavy. Ukrajinský kulturní fond přislíbil poloviční finanční účast při chystaném představení Sencovovy hry Nomery (Čísla), která má být provedena koncem listopadu.

Štítky

Ukrajinská kronika 2018: 36. týden (3.–9. září)

Po prázdninové přestávce, kdy nebylo možno věnovat se této rubrice, se ke kronice vracíme. Snaha o evidování důležitých či zajímavých událostí, které charakterizovaly ukrajinský vývoj v předchozím týdnu, není snadným úkolem. Znovu je třeba zdůraznit, že se lze jen těžko vyhnout subjektivitě při výběru toho, co se zdá být nejdůležitější.

Ukrajinská kronika 2018: 24. týden (11.–17. června)

Putinomundial – Ukrajinská ombudsmanka v Rusku – Protikorupční soud – Zákon o diplomatické službě – Ukrajina v EKOCOP – Mezinárodní mise do okupovaného Donbasu? – Nová státně-politická koncepce? – Pochod rovnosti – Správa Donecké oblasti – Ukrajina versus Rusko – Pomoc Ukrajině – Posilování hryvny vůči dolaru – Anexe Krymu a ukrajinské rybářství – Zemní plyn – Spolupráce Ukrajiny a Česka

Ukrajinská kronika 2018: 22. týden (28. května – 3. června)

Případ Arkadije Babčenka – Akce za propuštění Oleha Sencova – Závěr procesu s Romanem Suščenkem – Kdy by mohl být vydán tomos? – Růst průměrných mezd v Ukrajině – Ukrajina na karlovarském filmovém festivalu – Kyjevský Běh pod kaštany – Nikoli první a jistě ne poslední ocenění Švejka

Ukrajinská kronika 2018: 21. týden (21.–27. května)

Čtyři roky Porošenkova prezidenství – Hrojsman v Bruselu – Ruský zločin, ale Rusko za nic nemůže – O protikorupčním soudu znovu v parlamentu – Beskydský tunel – Problémy RIA Novosti a J. Kobzona – O Leniny už není zájem – Kyjevské finále fotbalové Ligy mistrů – Znovu dobrý úmysl ohledně zaměstnávání Ukrajinců