Přehled týdenních událostí

Ukrajinská kronika 2018: 7. týden (12.–18. února)

V Kyjevě i jinde bylo 18. 2. vzpomenuto událostí, které se odehrály v centru Ukrajiny před čtyřmi roky. Jednalo se o první ze tří dnů, během kterých byli bezohlednou střelbou zabíjeni účastníci protestů proti tehdejšímu prezidentu Janukovičovi. Po právní stránce nebyl případ tohoto hromadného vraždění dosud dořešen.

Ukrajinská kronika 2018: 6. týden (5.–11. února)

V Kyjevě začalo 6. 2. v pořadí osmé zasedání ukrajinského parlamentu, zvoleného ve volbách na podzim roku 2014. Úkoly, které stojí před poslanci, jsou velmi náročné, přesto se ale zhruba třicítka z nich odebrala nakrátko do Washingtonu, aby se tam zúčastnili hromadné, tzv. modlitební snídaně prezidenta Donalda Trumpa.

Ukrajinská kronika 2018: 5. týden (29. ledna – 4. února)

Při všech problémech, jaké Ukrajina překonává, vstupují i zde do života nové děti, přinášející s sebou naději ve změny k lepšímu. Podle zprávy ukrajinské viceministryně justice se vloni staly nejpopulárnějšími jmény ukrajinských novorozenců Anastasija, Sofija a Anna v případě holčiček, zatímco mezi chlapci dominují Artem, Maksym a Oleksandr.

Ukrajinská kronika 2018: 4. týden (22.–28. ledna)

Na sklonku ledna se některé aktuální ukrajinské reálie opět velmi výrazně proťaly s historickými vzpomínkami spojenými s rokem 1918. Současné události propojily Ukrajinu mimo jiné s Davosem a Římem. Hlásí se už ale také událost nejbližší budoucnosti – zimní olympijské hry, na které je jako organizátor přichystána Korea.

Ukrajinská kronika 2018: 3. týden (15.–21. ledna)

Pátek 19. ledna uzavřel v Ukrajině téměř čtyřtýdenní sváteční období. Stalo se tak oslavou svátku zvaného Vodochrešča, analogického našemu svátku Tří králů. Běžným obřadem je v tento den svěcení říční nebo rybniční či jezerní vody. Přestože ta bývá často na Vodochrešča zamrzlá, není vzácností obřadné noření se do ní.

Ukrajinská kronika 2018: 2. týden (8.–14. ledna)

Také druhý týden roku byl v ukrajinských podmínkách obdobím relativně nepolitickým, což je dáno specifickým charakterem rozvržení vánočně-novoročních svátků. První letošní zasedání vlády se však už konalo a zasedání parlamentu je na spadnutí. Sváteční dny budou tedy vbrzku vystřídány událostmi všedních dnů.

Ukrajinská kronika 2018: 1. týden (1.–7. ledna)

Novinkou našich stránek v začínajícím roce bude pravidelný přehled aktualit z jednoho týdne ukrajinského života. Nepůjde přitom jen o zprávy ze života politického. Budeme se pokoušet o zachycení širšího spektra zajímavostí. Je zbytečné zdůrazňovat, že nabídnutá mozaika bude značně subjektivní…