Drobničky v červenci 2023

Netradiční kapitolky o Gruzii (1). Za mořem je Ukrajina

Je podvečer, čtvrtek 6. července. Kdysi se v tento den vzpomínalo na kněze upáleného v Kostnici, ale v gruzínském Batumi, kde naše turistická výprava končí pobyt, toho o Husovi asi moc nevědí. Někteří z nás si našli místo na kamenité pláži, těšíme se pohledem na klidné Černé moře a jdeme si párkrát zaplavat. Slunce už bude za hodinu dvě zapadat. Právě tím směrem, za mořem, je Ukrajina.

O ukrajinském obilí, ale také o ruském generálovi v Pánu a o německé munici

Tak si mi jeden mých nejctihodnějších čtenářů postěžoval, že mé komentáře jsou jak dávka depresiv: nic nebo skoro nic pozitivního. Možná to platí, tedy pokud neprchneme do jiných sfér - do oblasti kultury (třeba do Bonnu na výstavu o fascinující Josefině Baker), ke krásám přírody vzdorující nynějšímu vedru nebo pro změnu ke vzpomínkám na „slavné dávné časy“.

Od Vilniusu přes Ukrajinu až po Moskvu

Malé vysvětlení hned na začátek. Protože mám nové oční čočky, vidím do aktuálního politického guláše daleko lépe než zjara, kdy mi jedno oko přeskočilo do modu „radikálního impresionismu“ a druhé se k tomu chystalo. Ale to, co teď jedním i druhým vidím, mne nenaplňuje radostí - právě naopak. 

Tři ze šesti ukrajinských prezidentů byli v České republice

Před několika dny jsme sledovali nečekaný pobyt ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Praze. Jeho příjezd byl z pochopitelných důvodů do poslední chvíle utajován. Tato událost vyvolává otázku, kolik předchůdců Zelenského českou metropoli navštívilo. Zde je tedy krátká informace doplňující naše někdejší texty o prezidentských cestách vedoucích opačným směrem.