Rozhovory se zajímavými lidmi

„Není to žádné klišé tvrdit, že Ukrajinci bojují i za nás,“ říká tvůrce kresleného humoru Miroslav Kemel

Miroslava Kemela dnes zná bezpočet českých zájemců o kreslený humor. Své vtipy publikuje v různých periodikách už tři a půl desetiletí, první knížku ilustroval v roce 1991. O šest let později vyšla první kniha jeho vlastních kreseb (Karikatůry do Evropy) a v následujících letech přibyly další.

Kazašská historička o své zemi, Ukrajině a hlavně Rusku

Kazašská historička Botakoz Kassymbeková se narodila v roce 1980. Využila možnosti a studovala na západních univerzitách. Dnes je uznávanou kapacitou v oblasti moderních středoasijských dějin a ruské koloniální politiky v tomto prostoru. Dlouhý rozhovor s Kassymbekovou otiskl 5. března tohoto roku list Berliner Zeitung. Uveřejňujeme tu v překladu a bez komentáře jeho text. (red.)

Bez ohledu na válku se Ukrajinci snaží žít jako dřív

Rozhovor s Petrem Olivou, který se v polovině listopadu vrátil z humanitární mise na Ukrajinu

Petr OlivaLidem na Ukrajině pomáhá Petr Oliva již od roku 2014. Když začínal, vzal veškeré rodinné peníze a nejdřív koupil auto. Zbytek investoval do prvních sbírek, do založení spolku a samozřejmě do pohonných hmot.

Ukrajina má před sebou ještě dlouhou, tvrdou a složitou cestu

Rozhovor s exministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem Při příležitosti převzetí jednoho z nejvyšších státních vyznamenání Ukrajiny, Řádu Jaroslava Moudrého 2. třídy, jsme bývalému ministru zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi položili několik otázek týkajících se nejenom Ukrajiny.

Češi jsou ochotni Ukrajině pomáhat. Stoprocentně!

Co všechno nezisková organizace Humanitární pomoc Ukrajině, z.s. dokázala za pět let své existence a jaké má plány nové CENTRUM humanitární pomoci Ukrajině v Praze, které se právě dokončuje? Rozhovor s Petrem Olivou – člověkem, kterého humanitární krize na východní Ukrajině dovedla k přesvědčení, že je potřeba pomoci lidem bránícím se ruské agresi na Donbase.

O Ruské osvobozenecké armádě, ale nejen o ní. Rozhovor s historikem Davidem Svobodou

Řeporyje, kdysi vesnice u jihozápadního okraje Prahy a na začátku Prokopského údolí, jsou nyní součástí obvodu Praha 5. Obec je důležitá tím, že se stala 6. května 1945 místem, kde bylo rozhodnuto o postupu jednotek Ruské osvobozenecké armády na pomoc Praze, která povstala proti německé okupaci. Řada bojovníků ROA zde zahynula. Řeporyjský starosta Pavel Novotný proto navrhnul, aby tato pražská místní část vybudovala pomník na jejich památku.