Drobničky v červenci 2022

Dvě ukrajinské výstavy v Praze: hodně odlišné, přesto těsně související

O různých, obsahově rozmanitých výstavách s ukrajinskou tematikou, konaných v Praze nebo i jinde, jsme psali od vzniku těchto stránek vícekrát, bohužel se však nepodařilo podchytit a navštívit všechny. Dnes zde zveřejňujeme informaci o dvou navzájem značně odlišných výstavkách, které obohatily dění v červencové Praze. Na podobnou zprávu o dalších dvou výstavách snad dojde brzy.

Co s proruskou pátou kolonou v Česku?

Nabízíme našim čtenářům aktuální úvahu Alexeje Sevruka, českého ukrajinisty a překladatele. Je věnována problému, se kterým se budeme nejspíše v rostoucí míře setkávat a který bude pro českou společnost z mnoha ohledů důležitý. Každý se v této věci opravdu musí rozhodnout: ignorovat problém hlasatelů ruské propagandy a rozdmychavačů nenávisti vůči Ukrajině a Ukrajincům prostě nelze. (red.)

PRO UKRAJINU: DOBROČINNÝ PRODEJ ORIGINÁLNÍCH AUTORSKÝCH OBRAZŮ

My a Ukrajina je zaměřená na podporu přátelství národů ČR, SR a Ukrajiny. Snažíme se pomáhat v komunikaci, pochopení, porozumění, přátelství, kontaktu a informovanosti. Díky nápadu výtvarnice paní Denisy a jejího daru dvou obrazů (plátno na rámu, akryl) vyhlašujeme pro podporu Ukrajiny a hrdinného statečného boje Ukrajinců prodej obou jejích originálních krásných obrazů. Výtěžek z prodeje bude poskytnut Velvyslanectví Ukrajiny v Praze. Každý obraz se prodává samostatně, dílo získá ten, kdo k 31. 8. 2022, 24:00 hodin nabídne nejvyšší částku. Nabídky, prosíme, zasílejte na mail aukce@myaukrajina.cz do 31. 8. 2022, uveďte číslo nebo název obrazu, nabízenou částku, Vaše jméno, e-mail a telefonní číslo*. Nabídku prosím zahajujte na ceně 5.000 Kč za obraz. Na facebookovém profilu skupiny My a Ukrajina budeme denně informovat o aktuálním stavu nejvyšší nabídky.

Sto let staré básníkovo svědectví o české pomoci Ukrajincům

Dne 2. července 1922 napsal Oleksandr Oles, významný ukrajinský literární tvůrce první poloviny dvacátého století, jednu z mnoha svých básní. Toto nepříliš rozsáhlé dílko v sobě uchovává i sto let po svém vzniku určité skryté tajemství. Jeho obsah pak může zajímat právě nás, ač báseň na první pohled s českým prostředím nijak nesouvisí. Pokud si ji ale přečteme pozorně, dojdeme k jinému názoru.