Pop Ivan Maramoroskyj – výzva k osobní odvaze

Nevelké město Rachiv ležív v ukrajinské Zakarpatské oblasti mezi několika horskými pásmy. Na severu je obklopeno Gorgany, na západě Svydovcem, Čornohorou na severovýchodě a Rachivskými horami neboli Maramorošským hřbetem na jihu. Kromě toho je to také nejvýše položené horské a k tomu okresní město Ukrajiny. Jeho nadmořská výška se pohybuje mezi 400 a 1 200 metry.

Málokdo viděl strmé svahy vrcholů tohoto hřebene. Ale ti, kteří o něm aspoň něco slyšeli nebo viděli jeho fotografie, budou určitě chtít Maramorošské pohoří navštívit. Uvidí tam skutečnou krásu hor, nadechnou se čerstvého karpatského vzduchu, ztratí se v hustých lesích nebo houštinách, potkají stádo ovcí a budou sami v divoké přírodě, kde vše volně dýchá a žije.

Prvního letního dne jsme se vydali překonat horu o nadmořské výšce 1 936 metrů. Kolem ležely zbytky sněhu a vál studený vítr, nahoře vládl silný déšť s bílými kroupami, ale tady dole už vylezli hadi, aby se hřáli na slunci.

Existují tři hlavní způsoby, jak dosáhnout zmíněného vrcholu: z vesnic Bohdan a Dilove nebo z hory Stih. Nejlepší je jít z vesnice Dilove podél potoka Bilyj. Právě tu jsme si vybrali. Tato trasa se nazývá „Z vesnice Dilove na horu Pop Ivan Maramoroskyj“ a prochází Karpatskou biosférickou rezervací.

Nejprve jsme se dopravili z Rachova do vsi Dilove, poblíž kterého byl v roce 1887, za rakousko-uherských časů, stanoven zeměpisný střed Evropy. Naše túra začínala uprostřed vesnice a vedla cestou podél potoka Bilyj, po takzvané silnici, která byla za sovětské éry zřízena ve skalách, aby umožnila snáze pozorovat nedovolené překračování státní hranice. Naši pozornost tu upoutaly skalnaté svahy, malebná flóra i fauna a rychlé potoky, které vytvářejí malé vodopády.

Pop Ivan Maramoroskyj je jedním z vrcholů, kde je dokonale zachována vegetace alpských luk. Svahy hory jsou pokryty měkkým kobercem bujných trav, rozkvétá zde zvonek alpský, na jaře uvidíte koniklec otevřený, prvosenku, v létě zas karpatský rododendron (známý jako „červona ruta“) a mnohé další.

Mnoho rostlin na hoře Pop Ivan patří ke vzácným nebo ohroženým druhům, proto podléhají ochraně a jsou uvedeny v Červené knize Ukrajiny. Pokud jde o faunu, musíte být opatrní, protože v blízkosti hory žijí divoká zvířata – vlci, divočáci, medvědi, jeleni a srnci. Navíc jen zde, v Maramorošských horách, byl pozorován sokol stěhovavý, který rád žije poblíž skalnatých útesů.

Naší další zastávkou je louka, kterou lze vidět zpoza stromů a kamenů. Stojí zde stará dřevěná bouda – místo pro občerstvení a relaxaci. Odtud už můžete spatřit uprostřed mlh a mraků horu Pop Ivan.

Pak můžete jít lesem (tak je to rychlejší) nebo po speciální silnici. Ať tak, či onak, vyjdete na poloninu Lysyčyj, která leží na úpatí hory. Pastýři tu, stejně jako za dávných časů, pasou ovce a vyrábějí tradiční mléčné výrobky jako sýr, vurdu a brynzu. Také zde najdete směrovku, která oznamuje, kolik kilometrů a hodin musíte ještě jít na vrchol.

Vrchol Pop Ivanu se skrývá za strmými svahy. Když procházíte úzkými stezkami závěrečnou částí trasy (k betonovému sloupu, který označuje vrchol hory), jdete zároveň po hranici Ukrajiny s Rumunskem. Je třeba překonat emoce, hlavně strach z náhodného pádu z cesty, ale vy jdete dál navzdory všemu. A tak jste si konečně podmanili jednu z nejnáročnějších hor Karpat. Vidíte z ní celý svět jako na dlani. Pociťujete klid a vyrovnanost navzdory všem ušlým kilometrům a prožitým dobrodružstvím a cítíte se být ohromně živí.

Je třeba zdůraznit, že Maramorošské pohoří je v rámci ukrajinských Karpat nejméně navštěvováno turisty. Ti, kteří se sem vypravili, se ale znovu vracejí. Neexistuje však nic podobného tomu, co by se dalo s vaším zážitkem odtud srovnat. Stojíte na vrcholu se zvláštním pocitem a s myšlenkou na to, že si teď na vás celý svět může počkat. Zde nejsou náhle žádné povinnosti, tady se zažívá jen svoboda a absolutní jasnost myšlení.

Informační reference:

Pop Ivan se nachází v okrese Rachiv v Zakarpatské oblasti na hranici Ukrajiny a Rumunska. Patří do rezervace Maramures v Karpatské biosférické rezervaci. Délka trasy je 21,7 km (jedním směrem). Přibližné trvání túry je jeden až dva dny. Výškový rozdíl činí 1 584 m (vystoupáte z výšky 350 metrů až na 1 936 metrů nad mořem).

Nejlepší je obrátit se na profesionální průvodce, kteří vás na horu budou doprovázet. Je také možné dostat se terénním autu téměř až na vrchol. V každém případě musíte týden před svou cestou napsat a odeslat dopis vedoucímu Mukačevského pohraničního oddělení (Mukachevo border guard detachment) s osobními a pasovými údaji všech členů skupiny a s přibližným datem příjezdu. Dopis je třeba poslat na e-mailovou adresu: mukachevo_zagin@dpsu.gov.ua. Žádost musíte napsat v ukrajinštině, zde je příklad a překlad do češtiny. Adresa: 89600, Transcarpathia region, Mukachevo, Nedetsei str., 45, tel: +380 (03131) 5-41-75.

Po příjezdu do vesnice Dilove se musíte před výstupem zaregistrovat u pohraniční jednotky. Zde je adresa oddělení pohraniční služby „Dilove“: Trebushanska, 60, Dilove, Rakhiv district, Transcarpathia region, tel.: 03132-3-23-45, 067-312-07-42.

Hotely v blízkosti trasy:

Bydlení je snadné najít na Booking. Pokud si vyberete město Rachiv, existuje v něm velký výběr hotelů a ubytoven. Jmenovitě lze uvést tyto podniky v centru města: Hotel Evropa, Zatyšok, Hotel Olenka a Mini-hotel Megora.

Jídlo

Některé hotely mají restauraci, takže se můžete najíst přímo tam. V centru Rachova je také několik kaváren a barů. Měli byste navštívit hospodu „Tsypa“ a vyzkoušet huculská jídla a domácí pivo. Pokud máte čas pobývat v zeměpisném středu Evropy, je zde restaurace „Muzeum-Kolyba“, kde můžete ochutnat ukrajinské speciality.

Průvodci a doprava

https://www.facebook.com/groups/excursii.karpatami/

https://www.facebook.com/sribnazemlyazakarpatya/

V horách samozřejmě nebude dostupná žádná mobilní komunikace, ale Google Maps tuto trasu nabízejí.

Autor fotografií: Vasyl Zelinskyj, Karpatská biosférická rezervace.

(osim)

Rubriky