Soutěž „O nejhezčí a nejzajímavější vyprávění o Ukrajině“ skončila - a co dál? No přece cena čtenářů!

Musíme, bohužel, konstatovat, že koronavirus neotřásá jen celosvětovou ekonomikou, zdravotnictvím a veřejným míněním, ale že dokázal udělat tlustou čáru přes rozpočet i druhému ročníku naší literární soutěže. Za své vzalo plánované veřejné vyhlášení vítězů a předávání cen za účasti všech autorů, jejich příznivců, členů našich facebookových skupin, zástupců partnerů a oficiálních hostí. Navíc potenciální partneři soutěže: cestovky, dopravci a letecké společnosti mají teď úplně jiné starosti než sponzoring, natož literární. A tak nám nezbylo nic jiného, než dát hlavy dohromady a vymyslet něco nového a alespoň trochu zajímavého, aby to zaujalo i vás, naše čtenáře.

Logo soutěžeDo druhého ročníku soutěže přišlo celkem osm příspěvků, což skoro trojnásobek loňského počtu. Jsme za to moc rádi. Většina z nich jsou cestopisné reportáže. Ale ne všechny. Nejdelší reportáž je třídílná, druhá nejdelší má i s obrázky čtrnáct stran ve Wordu a přes 8 200 slov. Jeden z příspěvků navíc výrazně vybočuje z mainstreamu, což nás potěšilo dvojnásob a rozhodli jsme se mu věnovat zvláštní samostatné ocenění. 

Tím se dostáváme k vítězům a k výsledkům soutěže. Stejně jako před rokem hodnotila všechny texty čtyřčlenná redakční komise. Každý z hodnotitelů nezávisle na ostatních stanovil své pořadí, celkové pořadí pak vzniklo prostým součtem bodů přidělených každým hodnotitelem jednotlivým textům. My v redakci tedy výsledky známe, ale ... ještě je hned tak nezveřejníme! 

Namísto toho vyhlašujeme soutěž o cenu čtenářů. Co to znamená? Postupně, počínaje příštím týdnem, budeme zhruba co dva dny zveřejňovat na webových stránkách My a Ukrajina jednotlivé příspěvky. V abecedním pořadí podle příjmení autorů, abychom nikoho neovlivňovali. Budete mít jedinečnou možnost přečíst si vskutku neobyčejné cestovatelské příběhy, získat autentické zkušenosti, seznámit se s množstvím neotřelých postřehů a zajímavostí či nahlédnout do míst na Ukrajině, kam běžní turisté často nezavítají. A současně podpoříte jednoho z autorů třeba i v jeho budoucím cestování po Ukrajině. 

Až budou všechny soutěžní příspěvky zveřejněné, dáme možnost vám, čtenářům, zvolit v elektronickém hlasování ten, který se vám bude nejvíce líbit. Jeho autor obdrží cenu čtenářů, dotovanou částkou 3 000 Kč. 

Vítěze i celkové pořadí pak zveřejníme společně. Peněžité ceny pošleme vítězům bankovním převodem nebo složenkou. Ceny zůstaly stejné jako vloni, neboť, jak už jsme psali, do partnerství se v dnešní těžké době nikdo nehrnul, tj. 1. místo 6 000 kč, 2. místo 4 000 Kč a 3. místo 2 000Kč. 

Co dál? Na jaře vyhlásíme samozřejmě třetí ročník soutěže. Věříme, že do té doby se situace s covid-19 uklidní, opatření se zmírní a my budeme moct spojit vyhlášení třetího soutěže i se slavnostním setkáním s letošními autory, které nám nevyšlo, seznámit se s nimi osobně, předat jim diplomy a pohovořit si. Už teď se těšíme.

(jer, boz)
 

Rubriky