Ondráček, ruská propaganda a Ukrajina

Parlament v pátek o jeden hlas nad požadované minimum zvolil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do funkce předsedy Generální inspekce bezpečnostních sborů. Mnoho bylo v médiích napsáno i na politické scéně řečeno o Ondráčkově předlistopadové minulosti, zejména tom, jak bez skrupulí a dodnes i bez špetky studu mlátil na demonstracích studenty obuškem. Poněkud se ale pozapomnělo na jeho další, v současné době podle mého názoru poměrně podstatné aktivity. 

Oficiálně neoficiální návštěva tzv. Doněcké lidové republiky

Tzv. Doněckou lidovou republiku navštívil Zdeněk Ondráček spolu se svým poslaneckým a stranickým kolegou Stanislavem Mackovíkem v lednu 2016. Přicestovali z Rostova na Donu, tedy z území Ruské federace, což už samo o sobě není z pohledu zákonů Ukrajiny legální. Ačkoliv cestu vydávali za ryze soukromou, přijali pozvání k rozhovoru do doněcké televizní stanice s příznačným názvem „Oplot“ (rusky obrana, ochrana, strážní věž nebo bašta) [1]. Zde byli v průběhu besedy několikrát označeni za oficiální představitele České republiky, kteří svým příjezdem dokládají legitimitu samozvaného státu. Jejich spolubesedníkem byl jakýsi Alexandr Igorjevič Kofman, jehož moderátor označil jako ministra zahraničních věcí Doněcké lidové republiky. Jeho úkolem bylo nejenom klást otázky namísto moderátora, ale také správně interpretovat a vysvětlovat myšlenky hostí.

Mackovík a Ondráček v TV Oplot
Stanislav Mackovík (vlevo) a Zdeněk Ondráček (vpravo) v doněcké televizi Oplot (snímek pořízen z videa na YouTube, viz [1])

Z jeho úst jsme se mimo jiné dozvěděli, že Ukrajina už existuje pouze právně, nikoli však fakticky, že po Ukrajině pochodují fašistické hordy nebo jakým je Miloš Zeman příznivcem Vladimíra Putina a jak vstřícně se staví k řešení války na východní Ukrajině. Naši oficiálně-neoficiální poslanci horlivě přikyvovali, vysvětlovali, jak složité je v dnešním Česku šířit „ruskou pravdu“ a dušovali se, jak ji po návratu domů budou svědomitě a oddaně zprostředkovávat lidu. To ale zdaleka není všechno.

Slavnostní otevření zastupitelského centra Doněcké lidové republiky

Tiskem to u nás moc neproběhlo, a tak málokdo ví, že 1. září 2016 byl v Ostravě „oficiálně“ otevřen „konzulát“ Doněcké lidové republiky [2]. „Je to historický okamžik,“ jásalo ústy téhož Kofmana tzv. ministerstvo zahraničí samozvané Doněcké republiky. Kancelář separatistů, od níž se Česká republika distancuje, vznikla díky aktivitě extrémistické političky z Národní domobrany Nely Liskové. Do funkce byla před tím jmenována přímo v Doněcku. Slavnostního otevření se samozřejmě zúčastnil i poslanec KSČM a tehdy ještě pouze člen stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby Poslanecké sněmovny Zdeněk Ondráček.

BIS varuje

V článku „BIS varuje před ruskou propagandou“ zveřejněným na serveru „Hlídací pes“ v září 2016 se například praví: Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě za rok 2015 definovala mimo jiné cíle ruské dezinformační propagandy cílené na obyvatele České republiky. Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček jedná v souladu se všemi body popsanými BIS. Tentýž Ondráček je přitom členem Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby. Níže v článku je rovněž uvedena konfrontace jeho autentických výroků a projevů zejména na sociálních sítích s veřejnými informacemi o činnosti Bezpečnostní informační služby a s dalšími relevantními dokumenty publikovanými českým státem. Doporučuji se podívat [3].

[1] https://hradec.idnes.cz/zdenek-ondracek-v-donecke-televizi-dtj-/hradec-zpravy.aspx?c=A160209_165635_hradec-zpravy_the
[2] https://www.lidovky.cz/donecka-lidova-republika-si-v-ostrave-zalozila-konzulat-cesko-ho-neuznava-15y-/zpravy-domov.aspx?c=A160708_200700_ln_domov_ele 
[3] https://hlidacipes.org/bis-varuje-pred-ruskou-propagandou-komunisticky-poslanec-ondracek-ji-siri-pritom-ale-kontroluje-bis/#_ftnref1

(jer)

Rubriky