V Oděse zase ukradli Švejka

Sošku dobrého vojáka Švejka umístěnou na fasádě pivnice Gambrinus v centru Oděsy již podruhé někdo ukradl.

Sošku na stěně pivnice umístili v dubnu 2016 při příležitosti svátku Dne města. Jejím autorem je užhorodský sochař Mychajlo Kolodko, který navíc podobných památníčků vytvořil několik. Další z nich lze nalézt třeba u nás v Lipnici nad Sázavou nebo v ukrajinském Užhorodu.

Haškův Švejk je v Ukrajině velmi oblíben. Historici navíc předpokládají, že Hašek v létech 1903 až 1905 v Ukrajině opravdu pobýval. Již podle názvů děl z tohoto období, jako jsou např. Zátorská kanonie, Črta z Haliče, Křtiny: Črta z Podhalí, Krajina Haliče s vlky, lze dedukovat, že Hašek haličskou oblast skutečně znal a že ovlivnila geografické umístění děje v jeho dílech. Na Ukrajině, po zřejmě dobrovolném zajetí, pobýval rovněž během I. světové války jako voják. První zajatecký tábor, kam byl umístěn, byl v Dárnyci nedaleko Kyjeva, odtud byl později poslán do bezmála 1 000 km vzdáleného Tockého. Z Tockého se v roce 1916 vrací do Kyjeva, kde působí mimo jiné jako redaktor časopisu Čechoslovan. Do Čech se Hašek vrátil až v prosinci 1920. S Oděsou údajně Haška pojí povídka „Jak jsem se setkal s autorem svého nekrologu“, v níž popisuje, jak si po návratu do Čech přečetl několik svých smutečních oznámení a podle jednoho z nich měl být probodnut v hádce s opilými námořníky v jedné z přístavních krčem v Oděse.

Se Švejkem a bez
Se Švejkem a bez něho (foto "Dumskaja")

Jde již o druhou krádež předmětné sošky. Poprvé zmizela v dubnu roku 2017. Vedení města oznámilo, že došlo k incidentu mezinárodního formátu, neboť iniciátory vytvoření a umístění sošky byli představitelé české Společnosti Jaroslava Haška. Za několik dní se podařilo vypátrat zloděje, přesněji řečeno zlodějku, třicetiletou již dříve souzenou ženu, která sošku přinesla do sběrny barevných kovů.

Představitelé magistrátu Oděsy věří, že současného pachatele se podaří identifikovat na základě kamerových záznamů z okolních domů.

(jer)

Rubriky