Slavnostní otevření Centra humanitární pomoci Ukrajině v Praze

V pátek 26. srpna bylo v budově bývalé kotelny na náměstí Osvoboditelů v Radotíně otevřeno Centrum humanitární pomoci Ukrajině. Na slavnostním otevření, jehož se zúčastnilo několik desítek diváků, promluvil Petr Oliva, ředitel neziskové organizace Humanitární pomoc Ukrajině, která již od roku 2015 zajišťuje pomoc lidem ve válkou postižené oblasti.

Na akci byl přítomen také velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis, který ve svém projevu ocenil pětiletou práci Petra Olivy. Zdůraznil, že je si vědom jeho nelehkého úkolu vzhledem k rozporuplnému vnímání událostí v Ukrajině českou veřejností, jež je pod silným vlivem ruské propagandy.

Na jeho řeč navázal starosta městské části Praha 16 Karel Hanzlík, který velvyslance ujistil, že občané Radotína rozhodně boj Ukrajiny za nezávislost a územní celistvost podporují. Na území Prahy 16, řekl, žije značné množství Ukrajinců, kteří se plně integrovali a svou prací přispívají k rozvoji městské části. „Jsem rád, že můžeme na oplátku pomoci jejich vlasti,“ dodal.

Petr Oliva vysvětlil, že Centrum má sloužit také jako informační středisko, kde budou moci čeští občané získat objektivní zprávy o situaci v Ukrajině. Součástí akce byla proto také výstava fotografií Serhije Lojka, Andrije Furmana a Pavla Nasadila, jakož i obrázků dětí z ukrajinských škol.

(mas)

Nedávný rozhovor s Petrem Olivou o historii, aktivitách a plánech Centra si můžete přečíst zde.

Rubriky