Příspěvky do čtenářské soutěže "O nejhezčí a nejzajímavější vyprávění o Ukrajině" 

Naše „odysea“ (Příběh válečných uprchlíků z Luhanska a pak z Izjumu)

Ukrajinskou rodinu, o jejímž osudu pojednává tento příspěvek, jsem poznala v roce 2018, když si má pražská kamarádka z Luhanska jela vyřizovat dokumenty ke svým příbuzným do Izjumu. Cestovali jsme po Ukrajině a prodloužili jsme si cestu na východ. Izjum byl pro Čechy tehdy málo známé město na jihovýchodě země, 140 km od Charkova. Tehdy měl asi 50 tisíc obyvatel.

Čtvrtý ročník soutěže textů o Ukrajině a jeho vítězové

Letos jsme opět vyhlásili, a to už počtvrté, soutěž o nejlepší čtenářský text týkající se Ukrajiny. Také letos jsme v době vyhlášení soutěže doufali, že se bez ohledu na zásadní a tragickou změnu situace ukrajinského státu určité množství příspěvků sejde. Mohly být opět věnovány cestám po Ukrajině, uskutečněným v minulých letech, nebo i poměrně vzácným cestám letošním, které měly jen málokdy čistě turistický charakter. Nabídli jsme také možnost, aby byly zpracovány příběhy ukrajinských uprchlíků, kteří se vinou válečných událostí ocitli v České republice. Sešly se nám ale nakonec pouze tři příspěvky.

Soutěž o nejzajímavější text o Ukrajině 2022

V letech 2019-2021 jsme uspořádali tři ročníky soutěže. Její účastníci se pokusili různým způsobem a v různém rozsahu shrnout a členům našich skupin nabídnout dojmy z cestování po Ukrajině. Na řadu přišly různé ukrajinské lokality a regiony – od Hoverly po Svaté Hory v Donecké oblasti a od Kyjeva po černomořské pobřeží Ukrajiny.

Autem do Čerkas (a ještě kousek dál)

Nikdy bych se nenadál, že v blízké době poznám Ukrajinu z mnoha stránek, a hlavně na vlastní kůži. Avšak nejen vinou covidu se všecko seběhlo tak rychle a neočekávaně, že jsem se vrátil po deseti dnech domů plný vzpomínek, zážitků a nezapomenutelných okamžiků. Nebudu se tady sáhodlouze rozepisovat o tom, že u nás v práci pracovala ukrajinská rodinka: dcera Alina s maminkou Ninou a jejím přítelem Leonidem.

KYJEV VERSUS nebo POST PRAHA, část 2

Kyjev se po Majdanu začal měnit. U supermarketů nebo přímo u pokladen se objevili dobrovolníci. Pořádali sbírky potravin pro vojáky a nestačili odvážet plné vozíky. Dobrovolníci pletli maskovací sítě, darovali auta na potřeby vojáků, sháněli drahé vojenské termografické kamery, moderní neprůstřelné vesty a přilby.

KYJEV VERSUS nebo POST PRAHA, část 1.

Něco o zážitcích ze života v hlavních městech – českém a ukrajinském V srpnu 2012 jsem dostal příležitost přestěhovat se z Prahy na delší dobu do ukrajinského hlavního města. Jelikož jsem původem z Ukrajiny, nedělal jsem si iluze o tom, jak vypadá život a životní styl v Kyjevě zejména v té době. Před odjezdem do Kyjeva jsem v sobě nicméně nesl určitou naději: snad to nebude tak hrozné, když tam žije a pracuje spousta známých a kamarádů. Snad je toto město jiné, než si představuji.

Lvov za kačku

Lvov je pro mě TOP STROP mnou navštívených měst roku 2019! Láska na první pohled i chuť prvního sousta na jazyku… Proč znovu Ukrajina? Byla jsem zde v dubnu a nyní, skoro na konci roku, po zhruba dvanácti cestách, a tedy i zemích, které jsem měla tu čest letos vidět a zažít, mohu říct jediné… Právě ukrajinský trip do Kyjeva a Černobylu byl tou nejúžasnější cestou roku 2019! 

Ukrajinské dobrodružství: Krátce ve Lvově

Vždy jsem měl dojem, že Ukrajina v zahraniční turistice nějak zvlášť nevyniká. Možná, že důvodem je i to, že kolem sebe nevytváří tak zvučný a viditelný boom, který by mohl zaujmout více zahraničních turistů. Je tohle důvod, že se Ukrajina neumí zahraničnímu turismu výrazně otevřít? Nevím, ale určitě je to ohromná škoda!