Pozor – opět sbírky a „sbírky“!
Chceme znovu upozornit na skutečnost, které zatím nebyla věnována náležitá pozornost. V souvislosti s pokračující ruskou agresí proti Ukrajině se bohužel objevil jeden výrazně protispolečenský a protihumánní jev. Neustále totiž u nás v Česku roste počet falešných peněžních sbírek, jejichž organizátoři se ucházejí o Vaši pozornost. Ujišťují sice, že shromažďují pomoc pro Ukrajinu a zajistí její předání, ale skutečnost je mnohdy jiná.
O této věci už jsme vloni krátce psali. Nebude ale rozhodně zbytečné přidat několik informací o tomto problému a o našem přístupu k výše uvedeným finančním sbírkám. Jejich organizátoři se je totiž nejednou pokoušejí propagovat i na našich FB stránkách. Proto chceme nabídnout několik upřímných rad. Jejich cílem je to, abyste se nedali lehce a nenávratně podvést.
Nejprve je třeba zdůraznit, že všechny takové sbírky prověřujeme a pustíme k nám na stránky jen ty čisté a poctivé.
Vy si prosím dávejte pozor na to, komu přispíváte, prověřujte si příslušné možnosti. Pokud se ptáte, jak prověřovat, můžeme nabídnout několik rad. Podívejte se především na příslušný web i transparentní účet (pokud jej sbírka vůbec má). Zkontrolujte také profil a vyhledávač a využijte možnosti podívat se do veřejných registrů (justice, dokumenty, účetnictví, exekuce, katastr, trestní rejstřík).
Nedejte se rozhodně ošálit srdceryvnými texty a fotografiemi – ty jsou často falešné a často jsou použity tytéž pro několik "sbírek". Často je vyrábí nám dobře známý ajťák kousek od Prahy. Prověřujte si tedy vše, co je možné. A ještě jedna věc: Donio není garance čistoty sbírky.
A nyní přichází otázka, jak jednotlivé sbírky z různých hledisek kategorizujeme a charakterizujeme. Lze je rozdělit zhruba do těchto skupin:
- podvodné, lživé a zlodějské - organizátoři vše nebo téměř vše ukradnou.
- dobrodruzi - ze sbírek financují své cesty na Ukrajinu, fotí se v uniformách, hladí si ego, často na Ukrajině kradou a pašují zbraně.
- sbírky zřízené Rusy s nálepkou pomoci Ukrajině - stačí trocha času a najdete, kdo za nimi stojí.
- církevní - často si organizátoři výnos berou třeba na opravu kostela, ale existují i poctivé sbírky tohoto typu.
- akceptovatelné – pomáhají, mají zaměstnance a platí je ze sbírky. Pokud dají na donátorství alespoň 50%, pak jsou podle našeho názoru v pořádku.
- poctivé – organizátoři dávají, resp. vozí, veškerý výnos na Ukrajinu.
- naivní - většinou je organizují Ukrajinci, kteří se snaží z území ČR pomoci, ale nemají nic v pořádku a nic potřebného k této činnosti nevědí: těm pomáháme s registrací, radami atd. a podporujeme je.
A na závěr přidáváme stručný údaj o tom, jak se snažíme bojovat s těmi špatnými sbírkami (a opravdu jich není málo). Považujeme tento postup za zcela nezbytný.
- nepouštíme je na naše face-bookové stránky
- oznamujeme je policii
Snad vám tento návod a informace trochu pomohly při rozhodování, jak a prostřednictvím jakých sbírek je možno a třeba Ukrajině pomáhat. Pokud budete mít ve věci některé sbírky pochybnosti, pošlete nám prosím patřičný údaj.
(MKf)
- Pro psaní komentářů se přihlaste