Jak je to s nadacemi a donátorstvím (zkušenosti z praxe, rady a tipy)

Pomáháme UkrajiněČtenáři FB skupiny My a Ukrajina možná zaznamenali mé dosavadní příspěvky. Pracuji v oboru, kde se prověřují a ověřují informace, proto také prověřuji a ověřuji pro My a Ukrajina příspěvky s žádostmi o pomoc. Dříve jsem leccos nevěděl, ale za poslední měsíce jsem se naučil následující věci, se kterými bych vás všechny rád seznámil. 

V praxi můžeme rozlišit několik značně rozdílných typů žadatelů o finanční, případně i jinou pomoc:

1. Poctivé nadace a charity
Není jich moc, ale existují. Jsou na My a Ukrajina.

2. Nadace a charity, kde se jejich vlastníci touto prací i živí
To je v pořádku, hodně pomáhají. Jsou na My a Ukrajina.

3. Sbírky s dobrým úmyslem
V řadě podobných případů zakladatel nemá v pořádku dokumentaci a nic neví a často je to aktivista nebo Ukrajinec. Jsou na My a Ukrajina, pomůžeme jim s potřebnými náležitostmi.

4. Podvodníci
Na My a Ukrajina nejsou vpuštěni, oznamuji je na PČR. Je jich hodně. Jednoho nedávno zatkli. PČR s tím nemůže moc dělat, protože to je „dar“, ale je velmi ochotná a snaží se najít něco jiného. Většinou najde.

5. Blbci
Na My a Ukrajina nejsou vpuštěni, ale posílám jim varovnou SZ.

6. Rusové
Jsou organizovaní, jde o falešné charity a nadace. Na My a Ukrajina nejsou vpuštěni. Poznáme je po prověření, ale s nimi se kvůli imunitě bohužel nic neudělá. Často mají velmi profesionální weby, falešné fotky, srdceryvný příběh, klouzavé IP adresy, mnohdy ze severní Moravy nebo Dejvic. Často jsou napsány na bílé koně, za kterými stojí občané Ruské federace. Pozor na ně!

Na základě výše uvedených bodů připojuji krátké, ale důležité a, jak doufám, užitečné shrnutí: Snažíme se, aby na My a Ukrajina byly jen prověřené charity a nadace. Dávejte si pozor, komu přispíváte, pokud chcete přispět! - Mimochodem, chtěl jsem připojit seznam falešných a podvodných "nadací", ale právník od toho odrazuje, že by mohlo jít o „pomluvu“ a problém GDPR.

Na úplný závěr připomínám, na My a Ukrajina stále běží sbírka pro pomoc Ukrajině – jde o charitu typu 1, kdo chcete pomoci, každých 50 Kč pomůže. Je připnuta v horní části FB stránek. Všem, kteří pomáhali a pomáhají, děkuji a zároveň prosím, aby neustávali a pokračovali v podpoře bránící se Ukrajiny.

(Milan Kfn)

Rubriky