Jak volila Ukrajina: geografický aspekt
Pohled na mapu Ukrajiny se zanesenými výsledky prvního kola prezidentských voleb odhaluje celou řadu dělících linií. Ty se zdaleka neomezují na stereotypní odlišení západu a jihovýchodu země. Potvrzuje se, že se od sebe v mnoha ohledech neliší ani tak ukrajinsko- a ruskojazyčná část země, ale spíše různé historické regiony včetně oblastí, v nichž žijí různé národnostní menšiny.
Podívejme se hned na začátku na mapu ukrajinských oblastí:
Na této adrese pak najdete mapu další: https://elections.dekoder.org/ukraine/ua
Z tohoto základního hlediska se situace zdá být poměrně jasná. Na většině území vyhrál komik Volodymyr Zelenskyj, ve třech haličských oblastech Petro Porošenko (Lvov a Ternopil) nebo Julija Tymošenko (Ivano-Frankivsk) a ve dvou oblastech Donbasu (Doneck a Luhansk) Jurij Bojko.
Ve všech oblastech jihu a východu Ukrajiny jednoznačně vyhrál Zelenskyj a na druhém místě skončil Bojko, přičemž oba dohromady mají všude hodně přes 50 % hlasů. Přitom v sousedních oblastech (Poltavská, Sumská, Kirovohradská) už Bojko výrazně ztrácí na úkor Tymošenko a Porošenka. Kromě toho na východě (Charkov, Dnipro, Zaporižžja, Doneck a Luhansk) zaznamenal slušné výsledky kandidát Opozičního bloku Oleksandr Vilkul, který se zde pohybuje v rozmezí od zhruba 7,5 do 10 %. Tymošenko s Porošenkem se na jihovýchodě dohromady pohybovali na úrovni 15–20 % hlasů.
Na druhém konci země, v Haliči, zase výrazně uspěl Anatolij Hrycenko, který zde získal kolem 15–20 % hlasů. Bez zajímavosti není ani neúspěch nacionalistického kandidáta Ruslana Košulynského, který získal celkově pouhých 1,62 % hlasů, přičemž i v Haliči ho volilo jen okolo 5 % voličů. Zatímco Porošenko bodoval nejvíc na západě a jeho podpora v centrální Ukrajině byla o něco nižší, tak Julija Tymošenko měla vcelku rovnoměrnou podporu na západě i ve středu země. Porošenko (38,93 %) uspěl také před Zelenským (26,01 %) mezi Ukrajinci žijícími v zahraničí, kde naopak propadla Julija Tymošenko (4,21 %).
Pokud se přesuneme na úroveň volebních obvodů, tak je patrné vítězství Porošenka v části Vinnycké oblasti v historickém regionu Podolí a také v některých čtvrtích Kyjeva. Tymošenko pro sebe získala většinu Ivano-Frankivské oblasti, kromě jednoho obvodu na západě oblasti a samotného Ivano-Frankivsku, část Volyňské oblasti na severozápadě země a jeden obvod v Černihovské oblasti. Bojko zvítězil mimo celého Donbasu v jednom obvodu Charkovské oblasti a v části historického Budžaku s etnicky velmi promíšenou populací, kde žijí mimo jiné Rumuni (Moldavané) či Bulhaři.
Ještě zajímavější jsou ale výsledky až na úrovni volebních okrsků, kde lze vysledovat řadu pozoruhodných trendů. Jedinými dvěma regiony, ve kterých Zelenskyj téměř nikde nezvítězil, byly Halič a Donbas. Na příkladu Haliče, ale i celé střední a západní Ukrajiny je evidentní, že Julija Tymošenko má svou volební základnu na venkově. V Ivano-Frankivské oblasti, v níž jako jediné vyhrála, většina větších měst (Ivano-Frankivsk, Kolomyja, Kaluš, Dolyna) volila Porošenka. Podobné rozdělení je v menší míře patrné i ve Lvovské a Ternopilské oblasti. Víceméně stejně dopadly volby i na Volyni, v Podolí, v okolí Černihova a Sum i celém zbytku střední Ukrajiny. Tymošenko zde často vyhrávala na venkově, zatímco Zelenskyj ve městech (Luck, Volodymyr-Volynskyj, Kovel, Rivne, Dubno, Žytomyr, Novohrad-Volynskyj, Korosteň, Chmelnyckyj, Kamenec Podolský, Bila Cerkva, Černihiv atd.).
Na západě Ukrajiny je jako obvykle výjimečná Zakarpatská oblast, která téměř celá volila Zelenského, a to i v místech obývaných Maďary a Rumuny. Podobně skončily volby v Bukovině (Černivecká oblast), kde ale zároveň v některých rumunských vesnicích, podobně jako v Budžaku, zvítězil východoukrajinský kandidát Jurij Bojko. Největší „anomálií“ na střední Ukrajině je město Vinnycja a okolí, kde měl velkou podporu Petro Porošenko. Zde je totiž mimo jiné domovský region premiéra Hrojsmana a naposledy tu v parlamentních volbách v jednomandátovém obvodu uspěl Porošenkův syn Oleksij. Ve své Černihovské oblasti byl také tradičně poměrně úspěšný Oleh Ljaško (12,53 %).
Na jihu a východě Ukrajiny zaujmou především výsledky Jurije Bojka, který vítězil mimo Donbasu a části Budžaku také v některých okrscích v Záporožské (hlavně podél pobřeží Azovského moře) a Charkovské oblasti, kde ale opět města podpořila Zelenského. S tím souvisí i výsledek v Mariupolu, který je rozdělený mezi tyto dva kandidáty. Kromě toho Bojko vyhrál v některých místech na východě Sumské oblati u hranic s Ruskem, kde žije ruská menšina (nikoliv ruskojazyční Ukrajinci). V Donecké oblasti se také relativně slušného výsledku dočkal Porošenko, který vyhrál v některých místech blízko frontové linie.
Velmi dobře je rozdělení volební podpory vidět i v hlavním městě Kyjevě, kde byl rozdíl mezi oběma kandidáty jen 1, 5 % ve prospěch Zelenského. Porošenko vítězil v oblastech blíže centra města a podél linek metra, kde jsou dražší nemovitosti. Oproti tomu podpora Zelenského se soustředila na velká sídliště s horší dopravní dostupností, jako je Troješčyna, Borščahivka či Vynohradar.
Nakonec stojí za zmínku i volební účast, která byla tradičně nadprůměrná na západě Ukrajiny, ale oproti předchozím volbám na západě výrazně poklesla a celkově se po celé zemi do značné míry vyrovnala. Obecně lze konstatovat, že i když v letošním prvním kole voleb hrál regionální faktor tradičně určitou roli, nelze ho příliš přeceňovat. Na většině území Ukrajiny výsledky odráží spíše rozdělení město-venkov a také nelze zapomínat i generační rozdíly. Zelenskyj má velkou podporu mezi mladými Ukrajinci, zatímco mezi staršími je tato podpora velmi malá.
Dělících linií je tedy velmi mnoho a bylo by chybou vnímat pouze volební geografii, bez přihlédnutí k dalším faktorům, jako měřítko toho, jak vypadá současná Ukrajina.
(lebd)
Výše použitou mapu najdete na adrese:
- Pro psaní komentářů se přihlaste