Vulkánec z Izjaslavi

Každý fanda Star Treku ví, že vědecký důstojník vesmírné lodi Enterprise, pan Spock, je poloviční Vulkánec. Totiž, že má otce z planety Vulkan a matku ze Země. Málokdo však tuší, že jeho představitel, Leonard Nimoy (26.3.1931 – 27.2.2015), má ukrajinské kořeny. 

Leonard Nimoy
Leonad Nimoy jako představitel Spocka

Oba jeho rodiče pocházeli z ortodoxní židovské komunity ve městě Izjaslav v Chmelnycké oblasti a do Ameriky emigrovali už jako manželé. Jejich druhorozený syn Leonard Simon vyrůstal v etnické komunitě v Bostonu a od mládí tíhnul k herectví, k velké nelibosti svého otce, který mu prorokoval, že „skončí mezi cikány a vagabundy“. Po řadu let dostával jen vedlejší role v seriálech a filmech. Teprve v roce 1966 nastal zlom v podobě role mimozemšťana Spocka. Spockem zůstal Nimoy po celých 47 let, od první série Star Treku po film Star Trek: Do temnoty v roce 2013. Sám se vyjádřil, že tato postava je mu velice blízká: tak, jako se Spock musí potýkat se svou vulkánskou i pozemskou polovinou, přičemž je v obou světech vlastně cizincem, tak i Leonard Nimoy se v mládí cítil rozpolcen mezi tradiční, patriarchální společností svých rodičů a dynamickou, materiálně orientovanou společností americkou. 

Leonard Nimoy: Šechina
Leonard Nimoy: Šechina

V době natáčení seriálu Star Trek zůstával Leonard Nimoy v roli Spocka dvanáct až čtrnáct hodin denně po pět dní v týdnu, teprve v neděli odpoledne se začínal stávat znovu sám sebou a v pondělí ráno začalo všechno nanovo. Není divu, že chvílemi přestával rozlišovat mezi fikcí a realitou, dostavily se psychické potíže a problémy s alkoholem. Nakonec se však se svou „vulkánskou identitou“ vyrovnal a začal Spocka brát jako své „druhé já“. Tak ho ostatně vnímali i jeho fanoušci. Bezpochyby za to mohla jeho fyziognomie: filmoví maskéři si libovali, že s Nimoyem mají při líčení minimum práce. Stačilo ulíznout ofinu (vulkánský sestřih „podle hrnce“ nosil Nimoy i v civilu), přemalovat obočí, přilepit uši a ikonický Vulkánec byl na světě.

Stejně jako pan Spock měl i Leonard Nimoy široké zájmy: vedle herectví se věnoval režii (režíroval celkem šest filmů, z toho dva Star Treky), ke dvěma startrekovým filmům napsal scénáře. Kromě toho byl také básníkem a zpěvákem – vydal sedm sbírek básní a pět hudebních alb. Od dětství se zajímal o fotografii a ve zralém věku absolvoval magisterské studium fotografie na Kalifornské univerzitě (UCLA). Obdržel dva čestné doktoráty z humanitních studií – jeden na Bostonské univerzitě a druhý na Antioch University Ohio.

Zemřel na komplikace obstrukční plicní choroby 27. února 2015. V paměti však nadále zůstává jeho (i Spockova) schopnost empatie, inteligence a především hluboký humanismus.

(mas)

Rubriky