Jak pošpinit člověka
Nedávno byla v souvislosti s návštěvou ukrajinského prezidentského páru ve Spojených státech světová média přímo zahlcena senzační a zároveň hanlivou zprávou, že tam choť ukrajinského prezidenta paní Olena Zelenská údajně utratila 1,1 milionu USD za šperky v luxusních obchodech a ještě při tom nechala vyhodit zaměstnance jednoho z nich. Sdělení jako zaručenou informaci mimo jiných publikoval také konspirační a dezinformační web AC24.

Pojďme se na tohle sdělení podívat podrobněji. Článek kromě jiného obsahuje i video údajně zaměstnankyně obchodu firmy Cartier, která tvrdí, že poté, co paní Zelenské nabídla radu, Zelenská se na ni obořila, že žádnou nepotřebuje, a obrátila se na manažera prodejny, což mělo údajně za následek propuštění dotyčné zaměstnankyně. Součástí článku jsou kopie údajných účtenek a další dehonestující video o tom, jak paní Zelenská tropí skandály v drahých buticích. Sjedeme-li na stránce až úplně dolů, objevíme odkaz na zdroj nation.net, který odkazuje na solidně vypadající webový portál „The Nation “.


Zde objevíme jednak anglický nadpis článku, podle něhož půjde možná vyhledat původ textu. The Nation ho samozřejmě neuvádí, omezil se na stručné „Our reporters“, tedy „Naši reportéři“. Než se ale začneme pídit po původu textu, podívejme se, co za médium je portál The Nation. Není to problém, většina webů má něco jako tiráž nebo aspoň stránku obvykle označovanou o nás. Má ji i nigerijský web (!) The Nation, na který se shodou okolností odkazuje většina těch, kdo článek převzali, pokud se vůbec na něco odkazují.

Zadejme nyní do vyhledávače anglický název článku. První, co zjistíme, že dotyčný článek převzala snad všechna média světa, objevuje se na Tik Toku, na Twitteru, vedou se o něm diskuse na LinkedIn, na Facebooku a dalších sociálních sítích nemluvě.

První zmínka, kterou se nám podaří najít, je zveřejněna na zimbabwském portálu „Harare News“ (!) a je z 2. října 2023. Autorem je jakýsi Boukari Ouédraogo. Jde tedy evidentně o typickou virální dezinformaci, nejprve zveřejněnou na poměrně neznámých webech, která se však rychle šíří po světě.

K našemu štěstí v současné době, tj. zhruba čtrnáct dní po největším boomu zprávy, nalezneme na webu i několik analýz hodnověrnosti . Vycházejí z několika skutečností. Nejpodstatnější je, že 22. září 2023, jak je uvedeno na účtence, byl už prezidentský pár v Kanadě, a tak paní Olena mohla jen těžko osobně nakupovat navíc kartou ještě v Americe. Video „postižené“ zaměstnankyně vložila na sociální sítě jakási gorgeous.bb.janette. Účet už ale neexistuje. A tak by se dalo pokračovat.
(jer)
- Pro psaní komentářů se přihlaste