Nord Stream aneb „kdo si zavrtal“?

Baví mě, jak se v posledních dnech média dohadují, kdo že prý vloni vyhodil do povětří plynovod z Ruska do východního Německa. Možná jste to sledovali také: New York Times přišly s odhalením (tedy údajně jim to vykecal někdo z německé tajné služby BND a zjistili to novináři Die Zeit, ARD a SWR), že to byli „nevládní Ukrajinci“... Ale Zelenskyj osobně se prý nezúčastnil!

Dovídáme se, že si ti borci vypůjčili v Meklenbursku jachtu a na ní poté kapitán, dva potápěči, dva technici a jedna lékařka vypluli na Balt a postupně nadělali díry do tří ze čtyř rour. Více méně tuhle blbost opakují různá media a cením si každého, kde je při hodnocení těch zvěstí zdrženlivý…

mapa Nord Stream 2Jeden z exponentů proruského křídla německé sociální demokracie, Ralph Stegner, se už radoval, že šlo o teroristickou akci s vládním požehnáním – rozuměj ukrajinským. To by pak bylo možné uvažovat o trestném omezení dodávek zbraní Ukrajině za tento zlý kousek..., ale jaksi se mu to zatím nepodařilo prokázat.

Naopak mě obzvláště potěšila dlouholetá šéfka redakce televize ZDF v Londýně, Diana Zimmermann, pracující od letoška opět v centrále v Mohuči. Ta shrnula veškeré dostupné informace: pasy, na které byla vypůjčena ona jachta, byly falešné. Podle nich prý mělo jít o ukrajinské zaměstnance jedné polské firmy, což Poláci obratem vyvrátili.

Diana Zimmermann dospěla k závěru, že díky relaci New York Times víme stejné nic jako před odhaleními. Ostatně ta tajná služba BND je výborně informovaná organizace: 24. 2. 2022 vyslala zvláštní záchranné komando pro svého šéfa, který byl právě návštěvou v Kyjevě a netušil, co se děje, a ani mu tam neřekli, co se bude dít. Kvalifikovaně tedy usoudil, že Ukrajina prostě hned kapituluje a že mu akutně hrozí, že padne do ruského zajetí, takže musí být sofort zachráněn a odvezen domů k manželce.

Ale zpět k Nord Streamu. Hned po skončení suše skeptické inventury paní Zimmermann přepnuli v ZDF na interview s šéfem parlamentního výboru pro kontrolu tajných služeb, Rodericha Kiesewettera (CDU), a ten v podstatě dost naštvaně vyložil, ať těch pohádek nechají, že problém má dost jinou dimenzi, než aby šel vyřešit z nějaké jachty se dvěma žabími muži.

Na rozervání trouby této velikosti a kvality, resp. v tomto zapakování, a to v hloubce 70 metrů pod hladinou, je potřeba 1) speciální vojenské, na trhu nesehnatelné trhaviny, a to na každou explozi v množství desítek kilogramů, 2) pro tuto práci v hloubce 70 metrů potřebujete nejlépe dvě pořádné lodi s příslušnou technikou a taky více než dva potápěče, nejspíše v těžkém skafandru. To se zkrátka zflikovat nedá, na to je potřeba odborný tým, nejlépe vojenský...

Kiesewetter je bývalý důstojník Bundeswehru a v oboru tajných služeb fachman. Takže to přece jen opět vypadá nejspíše na sovětské soudruhy, dodávám v rozporu s míněním BND já. Mám totiž při všech gaunerstvích vždy hlubokou důvěru v ruské autorství!

Německé noviny už si z toho případu dělají docela rozpustilou srandu: jedny kupříkladu vypsaly cenu pro toho atentátníka – má se pro ni stavit v redakci. A vlastně zatím ani nikdo neověřil, jestli se Zelenskyj vůbec umí potápět, resp. jestli netrpí mořskou nemocí... A aby toho nebylo málo, bylo možno nedávno na Novinkách číst i článek nazvaný „Podezřelí z útoku na Nord Stream možná hovořili česky“. Ať tohle někdo rozplete…

(jip)

Rubriky