O čem v médiích příliš nepíší

O Ukrajině se v médiích mnohem častěji píše v souvislosti s ruskou okupací Krymu či s válkou proti ruským agresorům na východě země. Sem tam se objeví zmínka výjimečném ukrajinském sportovci či sportovkyni. Ale málokdo ví, že…

Pracovna vybavená nábytkem Mirt

Ukrajina prodává značkovou obuv vlastní výroby do Itálie, Francie, Velké Británie, Německa a dokonce i do USA. Jde o obuv obchodní značky Braska. Firmu vlastní ukrajinský podnikatel z Kyjeva. 40 % výrobků se prodává v Ukrajině, 60 % jde na export. V Ukrajině fungují i další podobné firmy, například Luciano Carvari nebo Blink. Většinou jde o podniky, které původně šily obuv pod zahraničními značkami, ale postupně přešly do rukou ukrajinských vlastníků.

Cladicí pult IcebergUkrajina vyváží sýry. A hádejte kam? Do Holandska. A nejenom sýry, ale také máslo, a nejenom do Holandska, ale i do Dánska, které je kvalitním máslem známé, do Egypta či do Spojených arabských emirátů, Moldavska nebo Kazachstánu. V loňském roce Ukrajina exportovala do světa celkem 8 tisíc tun sýrů a 470 tun másla. Jen málokdo např. ví, že ukrajinská firma Organic Milk z města Baranivka v Žytomyrské oblasti dopravuje své bio sýry, bio jogurty a další mléčné bio výrobky do Emirátů speciálními leteckými linkami. A není jediná, bio produkty exportuje z Ukrajiny dalších devět firem.Jachta BSY 67S

Ukrajinský nábytek a dekorativní prvky z přírodního dřeva lze spatřit v elitních restauracích a hotelích celého světa, v kancelářích managementu předních bank a firem, v reprezentačních místnostech konzulátů, ale i ve vilách světoznámých byznysmenů. Odběratelem dřevěného nábytku je např. hotelový řetězec Mariott International. Jedním z výrobců je i společnost Mirt, která sílí ve městě Novohrad-Volynskyj rovněž v Žytomyrské oblasti. Na fotografii v záhlaví je firmou Mirt vybavená pracovna.

Oděská firma Iceberg (Ajsberh) je jedním z největších světových výrobců chladicích pultů pro supermarkety. Vedle supermarketů, hypermarketů, ale i menších obchodů v Německu, v Itálii, ve Velké Británii nebo v Rakousku, slouží chladicí zařízení od oděské firmy v dalších třiadvaceti zemích.

Malé vrtulníky HorizontRovněž jachty ukrajinské výroby se prodávají v mnoha zemích světa včetně takových loďařských velmocí, jako jsou Kanada nebo Švédsko. Celkem devět výrobců, např. Black Sea Yacht Shipyard a Fifth Ocean Yachts z Mykolajeva nebo Vitryla Ukrajiny (česky Plachty Ukrajiny) z Chersonu, úspěšně konkuruje evropským i americkým producentům. Na fotografii je nadčasově vybavená jachta BSY 67S o délce 20,6 m.

Každý druhý snowboard a každý druhý pár lyží, které se prodávají v Rakousku, ve Velké Británii, v Německu či ve Francii pochází z Ukrajiny. Třeba výrobní závod Firmy Fischer v Mukačevu vyrábí 180 různých modelů běžeckých a 130 modelů sjezdových lyží. V Ukrajině se vyrábí nejenom lyže značky Fischer, ale také Scott USA, Stöckli, Tecno Pro, Hagan, Rosignoll, Alpina nebo Spitkein. V loňském roce se v Ukrajině vyprodukovalo a vyvezlo do zahraničí celkem přes 731 tisíc párů lyží a snowboardů.

Ukrajina dodává cigarety a doutníky do Japonska nebo víno do Evropy, mimochodem jeho vývoz se jen v minulém roce zdvojnásobil, šijí se zde džínsy známých značek, např. Brax. Postupně se Ukrajina se začíná prosazovat i na průmyslových a technologických trzích. Třeba lehké vrtulníky ze závodu Horizont v Bílé Cerkvi už mají své zahraniční uživatele.

Volně podle LIVEJOURNAL.

(jer)

Rubriky