Chudá Ukrajina a chudnoucí, ale stále ještě bohatý Achmetov

Také letos je Ukrajina uvedena v rámci statistického přehledu nejchudších zemí světa. Aspoň tak hodnotí situaci velká americká společnost Bloomberg. Tzv. Bloomberg´s Misery Index porovnává údaje týkající se prognózy výše inflace a nezaměstnanosti. Do přehledu je letos zahrnuto 65 světových států, poměrně dost jich tedy chybí.

V čele chudých států je podle uvedeného zdroje s obrovským předstihem Venezuela, která nebyla do loňského hodnocení zahrnuta. Následují Jihoafrická republika, Argentina, Řecko, Turecko a Španělsko, sedmá je Ukrajina a první desítku zemí uzavírají Srbsko, Brazílie a Uruguay. Překvapí asi také špatné umístění Chorvatska a Itálie (na 12. a 13. místě), až za nimi se nachází Rusko – to bylo v loňském roce dvanácté a letos si vylepšilo pozici a ocitlo se na lepším 21. místě – hned po něm, tedy jako o stupínek lepší, je zařazena Slovenská republika.

Na opačné straně žebříčku, vybaveny nejnižším „misery indexem“, jsou uvedeny Thajsko, Singapur, Švýcarsko, Japonsko, Island, Tchaj-wan, Dánsko, Izrael, Jižní Korea a Hongkong. Česká republika figuruje na 48. místě od konce, byla by tedy osmnáctým nejlépe hodnoceným státem stojícím si jen o příčku níže než USA. Dodejme ještě, že proti loňsku si nejvíce pohoršilo Polsko (o 17 příček) a Mexiko, naopak nejvýraznější vzestup zaznamenalo Norsko. Také Ukrajina je na tom podle tohoto hodnocení lépe než vloni, kdy byla třetí nejhorší na světě.

Můžeme se samozřejmě ptát, jakou hodnotu tato tabulka má, protože pojetí chudoby by mělo být asi založeno na posuzování většího množství ukazatelů. Lze se však domnívat, že i v takových případech by Ukrajina zatím zůstala v poli poměrně neúspěšných států.

Všechny uvedené chudé a velmi chudé státy disponují ovšem vrstvou bohatých a velmi bohatých lidí. Zde opět přichází na pomoc bloombergovská statistika, konkrétně Bloomberg Billionaries Index, přinášející údaje o 500 miliardářích – nejbohatších osobách této zeměkoule. Celý peloton spolehlivě vede Bill Gates s částkou 85,2 miliardy dolarů. Pokud hledáme někoho z Ukrajiny, postřehneme nejvýše, ale mimo hlavní část tabulky, na 528. místě, Rinata Achmetova. Nyní je majetek tohoto doneckého rodáka, který vystoupal v 90. letech z bezvýznamného postavení prudce vzhůru, oceňován na 3,5 miliardy dolarů. Ještě před měsícem to bylo skoro o miliardu víc, před čtyřmi roky se však údajně jednalo o 22,4 miliardy dolarů.

Zdá se tedy, že nyní, krátce po Achmetovově padesátce, jeho éra pomalu končí. Zasloužili se o to i separatisté z „Doněcké lidové republiky“, kteří mu v uplynulých dnech znárodnili, tj. zabavili, doly, hotely a stadion Donbas Arena. Zakázali na svém území dokonce činnost jeho dobročinného fondu. Achmetov ale není nijak populární ani mezi Ukrajinci, jak nejnověji dokázaly demonstrace před jeho kancelářským centrem v Kyjevě. Občanské hnutí Londýnský Euromajdan proti němu zase demonstrovalo před jeho domem v britském hlavním městě.

Ovšem ani jiní oligarchové z Ukrajiny – např. Viktor Pinčuk, Ihor Kolomojskyj, Hennadij Boholjubov nebo Vadim Novinskyj – se do soupisu 500 nejbohatších lidí světa dnes už nevejdou a obecně se soudí, že také oni mají značné problémy.

(boz)

Rubriky