Kniha o válce a o osobě a činech ukrajinského prezidenta

Dana a Petr Čermákovi: Volodymyr Zelenskyj. Za svobodu duši i tělo

Názory české znalecké i laické veřejnosti na šestého ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prošly od počátku r. 2019 výrazným vývojem. V předchozí době věděl o tomto kryvorožském rodákovi ještě málokdo – platilo to i v případě odborníků-ukrajinistů. Proto zaujme poměrně rozsáhlá kniha dvou autorů z laických kruhů.

Čermákovi - ZelenskyjPůvodně ironicky posuzovaný komik či bavič, hodnocený jako osobnost více méně proruského zaměření začal být v posledních třech měsících vnímán úplně jinak. Náhle v něm svět rozpoznal atypického politika, který úspěšně plní roli vůdce svého národa. Zelenskyj je vnímán také jako výrazný řečník, který jasně a výrazně formuluje poselství Ruskem napadeného a brutálně ničeného ukrajinského národa. Ostatně také vnímání Ukrajinců prošlo určitou proměnou ze strany české veřejnosti i západní pospolitosti. Za popsané situace byla opravdu rychle připravena k vydání česká publikace o ukrajinském hrdinovi dnešních dnů.

Podíl Dany Čermákové na textu knihy se zdá být větší. Napovídá tomu text dvoustránkového prologu, evokující vzpomínky na její návštěvu Ukrajiny vykonanou ještě v dětství, v r. 1977. Dívka, kterou tehdy zaujaly zážitky z prostoru mezi Užhorodem, Kyjevem, Umaní a Odesou, se daleko později, po r. 2008, vyprofilovala jako autorka popularizačních životopisů známých českých herců i jiných tvůrčích osobností – třikrát vyšla např. kniha o Zdeňku Svěrákovi.

Autorka zároveň přiznává v epilogu knihy, že by ji nikdy nenapadlo, že bude psát knihu o válce, resp. o prezidentovi, který obrannou válku své země řídí. Čermáková zjevně patří k těm Češkám a Čechům, které ruská agrese proti Ukrajině probudila a s neobvyklou rychlostí přivedla k nadšenému zájmu o napadenou zemi. Vznikla tak i snaha pomoci Ukrajině na české informační frontě. V češtině dosud nevyšla kniha o žádném z ukrajinských prezidentů, zatímco o Vladimíru Putinovi bylo v průběhu předchozích dvaadvaceti let publikováno skoro třicet knižních prací, většinou překladových.

Kniha manželů Čermákových má formu určité koláže sestavené ze svědectví některých ze zdrojů, které na nás nepřetržitě chrlí nejrůznější svědectví a zprávy o současné válce. Autoři využili jak běžného každodenního zpravodajství, tak rozhovorů s některými znalci ukrajinské tematiky, ale i důkladněji hodnotících rozborů, které se postupně začaly objevovat. Citovány jsou i některé prezidentovy projevy nebo úryvky z nich.

Podkladů byl k dispozici opravdu dostatek – v závěrečné bibliografii je uvedeno třiadvacet zdrojů převážně webové povahy. Konkrétní podoba knihy tedy závisela na způsobu jejich zkombinování, na rozsahu použitých citací i na vlastním komentování jejich svědectví.

Publikace nás opravdu jen ve zkratce seznamuje s životem V. Zelenského před počátkem ruského vpádu na Ukrajinu. Tyto partie zaujímají asi třetinu obsahu, těžiště knihy však leží v popisu dění, které eskalovalo během půl druhého měsíce po letošním 24. únoru. Poslední v knize uvedené datum se týká letošního 8. dubna. Poté byl už text uzavřen a kniha připravena k vydání. Její svědectví se tedy uzavírá zhruba po šesti týdnech trvání konfliktu a dnes už je těchto týdnů třináct.

Kniha se vyznačuje, jak je snadno pochopitelné, jednoznačně a nekompromisně proukrajinským pojetím. Charakterizuje ji plně pochopitelná zaujatost autorů, kteří nepochybují o tom, že Ukrajina je v současné válce v právu – v tom bude většina čtenářů s autory nepochybně souhlasit. Snahy o jakousi falešnou objektivitu či nadstranickost nelze v knize zaregistrovat a za současné situace by ani nebyly na místě. Putin je pro autory jasným antihrdinou a to se týká i putinovského Ruska, tedy té části ruské společnosti, která nájezd na Ukrajinu bezmyšlenkovitě či vědomě podporuje.

Více méně chronologická linka vyprávění je přerušována řadou exkursů, např. o dějinách Ukrajiny či Krymu nebo vývoji a povaze ruské imperiální rozpínavosti. Zajímavá je snaha o nacházení určitých analogií či paralel s českým vývojem posledních let – ke slovu tak přichází výrazně kritický přístup k nynějšímu českému prezidentovi i k expremiéru Babišovi. Integrální součástí knihy je také poměrně bohatá barevná fotopříloha, která se nezaměřuje jen na portréty ukrajinského prezidenta, ale zachycuje i některé válečné momentky.

Tematicky se kniha rozbíhá do značné šířky a hlavní linie spjatá s prezidentem Zelenským se v té souvislosti poněkud ztrácí, zvláště v závěru práce. Chybí proto hlubší zhodnocení prezidentovy osobnosti nebo např. úvaha o tom, co si počne Volodymyr Zelenskyj se svou současnou autoritou i slávou a jak si dokáže udržet v nesnadných budoucích časech tak velký, náhle získaný kredit.

Spolu s autory můžeme na konci této malé recenze zopakovat závěrečné věty jejich knihy. „Rusko se Putinovou válkou vydělilo ze společenství civilizovaných zemí a je otázkou, zda se tam někdy vrátí. Vzhledem k promořenosti svých obyvatel zrůdnou a lživou ideologií a propagandou si přejme, ať zůstane uzavřeno samo do sebe a pro sebe. A Ukrajině z celého srdce přejme, ať zvítězí.“ Působivá jsou na úplný závěr zařazená slova tří slok ukrajinské hymny. Její text je uveden v mechanickém překladu provedeném bez nároku na uměleckost a právě z refrénu hymny, která se stala tak známou i v Česku, byl odvozen na první pohled ne zcela jasný podtitul knihy.

Ambicí autorů nebylo ani v náznaku sepsání odborného díla, pro jehož vznik ještě ani nedozrály podmínky. Rozhodující byla snaha o rychlé podání přesvědčivého svědectví o dramatickém běhu událostí. Posuzovaný titul tedy nepředstavuje hlubokou, v plné míře autorskou analýzu osobnosti Volodymyra Zelenského nebo nejnovější kapitoly ukrajinských dějin – příliš malý časový odstup to ani neumožňuje. Snaha Dany a Petra Čermákových nicméně zasluhuje uznání a ocenění. Jejich knížka se už ve chvíli vydání stala specifickým mezníkem nejnovějších česko-ukrajinských vztahů.

___________________________________________________________________________

Čermákovi, D. a P. (2021): Volodymyr Zelenskyj (Za svobodu duši i tělo). S. l., Imagination of People. Stran 223 (1). /ISBN: 978-80-88471-09-7/

(boz)