Ukrajinská kronika 2021/14 (17.–31. květnа)

Dne 17. května uplynuly už dva roky od nástupu Volodymyra Zelenského do prezidentské funkce. Pokus o zhodnocení těchto dvou let, jejich pozitiv, sporných rysů i negativ si musí každý čtenář, sledující současné dění, udělat sám na základě vlastních informací i zkušeností. Do jisté míry by mohla při takovém pokusu pomoci i prezidentova tisková konference související s uzavřením druhého roku práce.

Tiskovka ZelenskyjTato akce se uskutečnila 20. května v neobvyklém prostředí leteckého závodu Antonov v Kyjevě, přímo před letounem Ruslan. Zelenskyj využil této příležitosti k bilancování své práce a samozřejmě také k obhajobě většiny svých uskutečněných i teprve plánovaných kroků. Výrazně nepříznivě se vyjádřil o svých rivalech – exprezidentovi Porošenkovi a kyjevském primátorovi Klyčkovi, nevyslovil se však jasně ve věci své případné kandidatury na druhé funkční období.

Prezident označil za hlavní prioritu dosažení míru, zároveň však konstatoval, že napěti u ukrajinsko-ruské hranice a frontové linie může trvat minimálně do letošního září. Podle sdělení nejvyššího armádního velitele Ruslana Chomčaka se v blízkosti hranic nadále zdržuje až 80 000 ruských vojáků. Není vyloučeno, že tam mají být umístěni natrvalo, protože je v této oblasti pozorováno budování adekvátní infrastruktury.

Neméně pozornosti vzbuzují zhoršující se ukrajinsko-běloruské vztahy, o které se zasloužilo nucené přistání civilního letadla v Minsku, zorganizované pseudoprezidentem Lukašenkem. Ukrajina v důsledku tohoto teroristického činu zastavila letecké spojení s Bělarusí, uzavřela svůj vzdušný prostor pro běloruská letadla a přijala také sankce proti osobám z Lukašenkova okolí.

Trojstranné vztahy východoslovanských států charakterizuje i skutečnost, že ukrajinská Národní komise pro energetiku a tarify zakázala nákup elektřiny z Ruska a Bělarusi do 1. října. Ještě jede doplněk: parlamentní frakce strany Služebnice lidu schválila vyloučení poslance Jevhena Ševčenka ze svého středu. Důvodem je jeho svévolná návštěva Minsku koncem dubna, v jejímž rámci se setkal v přátelském duchu právě s Lukašenkem.

Popsané události budou mít zřejmě dopad i na dosavadní jednání o Donbasu, vedená v Minsku. Hlavní představitel ukrajinské delegace na těchto jednáních, exprezident Kravčuk, prohlásil, že Minsk už nemůže být místem takovéhoto jednání, žádné náhradní řešení však nebylo nalezeno. Ukrajina chce stát samozřejmě co nejdále od rusko-běloruského „svazového státu“. Znovu to symbolicky potvrdilo prohlášení podporující evropské aspirace Ukrajiny podepsané ukrajinským prezidentem a estonskou premiérkou.

Dílčích změn se dočkalo i složení vládního kabinetu Denyse Šmyhala. Parlament schválil v oddělených hlasováních výměnu tří ministrů. Zatímco dosavadní šéfové resortů infrastruktury a hospodářství odstoupili sami, ministr zdravotnictví Stepanov to odmítl učinit a byl odvolán. Jako hlavní důvod posloužilo nezvládnutí počátku očkovací kampaně proti covidu a problémy komunikace s premiérem.

V rámci vnitropolitického života budí dlouhodobou pozornost také několik soudních případů, výrazně sledovaných veřejností. Pokračuje vyšetřování obvinění opozičního poslance Medvedčuka, známého svými vazbami k Rusku. Odvolací soud potvrdil oprávněnost jeho odeslání do domácího vězení. Bylo také oznámeno, že Medvedčuk se do 9. července nebude moci účastnit jednání ukrajinského parlamentu. Současně bylo oznámeno, že prezidentem odvolaný předseda ústavního soudu Tupyckyj bude souzen za zločiny proti právnímu systému.

Jiný charakter má trvající právní spor kolem šestadvacetiletého odeského aktivisty Serhije Sternenka. Odvolací soud ho zbavil části naprosto nedostatečně doložených obvinění z údajného únosu prorusky orientovaného člena odeské městské rady. Výsledkem bylo výrazné snížení trestu na jeden rok podmíněně místo původních sedmi a čtvrt roku vězení. Sternenkův případ je ilustrací ne zcela průhledných vnitřních vztahů a konfrontací v jednom z největších ukrajinských měst – Odese.

Go-A_vRotterdamuZajímavou událostí v ukrajinském mediálním světě a jeho finančním zabezpečení bylo koupení populárního internetového deníku Ukrajiska pravda, právě slavícího své dvacátiny a spojeného se jménem zabitého novináře Gongadzeho, českým bankéřem Tomášem Fialou, který působí v Ukrajině, resp. jeho společností Dragon Capital.

Go-ACovidová epidemie je v Ukrajině nadále na ústupu, který je však v ukrajinských podmínkách pomalejší, než by bylo záhodno. Počet nových onemocnění nadále silně kolísá, např. 19. května se jednalo o 5165 lidí, předposlední květnový den jich bylo 1022. Ve srovnání s tím počet uzdravených zůstává několikanásobně vyšší a v některých dnech se už pohyboval kolem 17 000.

Očkováno první dávkou bylo už přes milion obyvatel Ukrajiny, v zásadě je to však podstatně méně, než by bylo zapotřebí. Podle nejnovějších zpráv je Ukrajina pro nejbližší období dostatečně zásobena vakcínami a má příslib potřebných dodávek i na letní období. Zároveň byla schopna vypravit humanitární anticovidovou pomoc do podstatně hůře postižené Indie.

Končíme zprávou o úspěchu ukrajinské skupiny Go-A ve finále písňové soutěže Eurovize. Provedení písně vycházející z ukrajinského písňového folklóru a zazpívané tudíž nikoli anglicky zajistilo těmto reprezentantům Ukrajiny ve finále soutěže, kterého se zúčastnilo 26 zemí, páté místo.

(boz)

Rubriky