Značení turistických cest jako ideologická diverze

Také turistické značky patří k fenoménům, jejichž stav a vývoj se vyplatí sledovat. Zbyněk Petráček v LN (č. 287 z 9. 12.), že systém značení turistických cest používaný v České republice patří k rodinnému stříbru českého státu – „proniká tam, kam jezdí i naši turisté: třeba na Podkarpatskou Rus, do rumunského Banátu či na Krym (těžko říci, jak tam systém dopadl po ruské anexi). Nedělejme si iluze, dříve nebo později přijdou současní vládci Krymu na to, že se jedná v podstatě oideologickou diverzi…   

Zamyšlení Zbyňka Petráčka při zahájení 31. letní olympiády

V den zahájení 31. letní olympiády se nad možným významem těchto her a ostrakizací ruské výpravy vyvolanou dopingovou aférou Ruska, zamyslil Zbyněk Petráček. Při srovnání s dřívějšími, politicky motivovanými bojkoty některých olympiád, konstatuje, že tento zásah proti jedné z největších výprav, které se na olympiádu chystaly, není odvetou „za něco, co Rusko činí ve světě (třeba za anexi Krymu)“ - jde o odmítnutí státní podpory dopingu (Lidové noviny č. 183 z 6. 8.).

Zbyněk Petráček se zamýšlel nad návštěvou Jana Pavla II. v Polsku

Zbyněk Petráček se koncem července zamýšlel nad návštěvou Jana Pavla II. v Polsku: „František říká, že boží milosrdenství se nejvíc projeví v naší ochotě přijímat cizince – letos to pro něj znamená jen obyvatele rozvráceného Blízkého východu (už ne Ukrajince)“. Důvodem takového přístupu je ovšem snad především to, že problém utečenců z Ukrajiny zatím (naštěstí) nenabyl rozsahu a závažnosti fenoménu blízkovýchodního uprchlictví.  (Lidové noviny č. 177 z 30. 7.).