Nejen noční život v Oděse

Kdyby byla Oděsa opravdu živoucí bytost, asi bych o ní řekl, že je to především dáma. Mladá, poněkud sebevědomá, dost rozmarná, krapet poťouchlá a maličko zlomyslná koketka, která dokáže své návštěvníky pochopit, smát se, milovat, zlobit se, ale stejně dobře i odpouštět. Ráda se předvádí, ještě raději je obdivována. Své milované něžně hýčká, k nepřátelům umí být jízlivá. Zbožňuje život, miluje radost, volnost a krásu. Chce být krásná a chce, aby ji lidé krásnou viděli.

Odeský humor a jeho svátek: Jumorina

Také v Ukrajině má první dubnový den charakter dne smíchu. Odesa, nejznámější ukrajinský černomořský přístav (kromě Sevastopolu a Jalty), koná na apríla každým rokem festival humoru a satiry zvaný Jumorina (ukrajinsky by to znělo Humoryna). Jeho tradice je už více než čtyři desetiletí stará.

Deset malých černoušků v Donbasu?

Vývoj obou podivných státních útvarů, které vznikly v r. 2014 v části ukrajinského Donbasu, je doprovázen mnoha nestandartními událostmi. Patří k nim i postupná likvidace vojenských činitelů místního původu nebo jejich kolegů, kteří přišli do regionu z Ruska. Poté, co se aktivně zúčastnili první fáze protiukrajinských bojů, byli někým posláni „mimo hru“.