Pět esejů Václava Havla v ukrajinštině

Kyjevské nakladatelství Komora patří k těm, která se snaží prezentovat v ukrajinštině současnou českou literaturu – vydalo už překlad Hrdého Budžese I. Douskové a Žitkovských bohyň K. Tučkové. Nově vydaným titulem Komory je knižní překlad pěti esejů Václava Havla pod společným názvem „Promovy ta eseji“.

Monografie o vůdci ukrajinského disentu

Jména činitelů ukrajinské politiky 90. let 19. století jsou dnes většinou zapomenuta. Mezi několika jednotlivci, pro které podobná charakteristika neplatí, vystupuje výrazně do popředí dlouholetý disident a poté nejznámější opoziční činitel Vjačeslav Čornovil.

Nejen o ukrajinském provedení Havlovy Asanace

V roce 2016 se vzpomínalo na Václava Havla dvakrát – u příležitosti nedožitých osmdesátin a koncem roku, kdy uplynulo pět let od jeho smrti. Ve výroční den, 18. prosince, zařadila Česká televize do večerního programu stanice Art dokumentární film Josefa Abrháma (mladšího) Asanace v modrožluté.

Kyjev chce mít bulvár Václava Havla

V internetovém hlasování návrh podpořilo 3529 osob, opačný názor jich mělo 2011. Primátor Kyjeva Vitalij Klyčko a expremiér Arsenij Jaceňuk návrh podporují. Údajně by měl být přejmenován bulvár pojmenovaný po někdejším a již zcela zapomenutém sovětském politikovi Ivanovi Lepsem. Po pravdě řečeno, kdo dnes asi v Kyjevě ví, o koho se vlastně jednalo? /Právo 14. 7. 2016, s. 15/ Rozhodnutí o změně jména je teď v rukou kyjevské samosprávy.