V pražském Radničním klubu o Ukrajině a také o Bělarusi

Velký i malý Radniční klub se nacházejí v jednom z vyšších podlaží Staroměstské radnice. Mnoho lidí asi tyto prostory nezná – je z nich slyšet i odbíjení pražského orloje a následný aplaus přihlížejících. Možná proto přišlo v Den nezávislosti Ukrajiny na besedu o této zemi tak málo posluchačů. Těch dvanáct lidí zaplnilo pouhou čtvrtinu kapacity sálu. Navíc se většinou jednalo o Ukrajince, lépe řečeno – Ukrajinky.

Černobyl není zapomenut ani po jednatřiceti letech

Stěží bychom si dnes dokázali vzpomenout na nějakou konkrétní událost ze světového dění roku 1986, kdyby nebylo výbuchu jednoho z reaktorů atomové elektrárny umístěné poblíž ukrajinského Černobylu. Tato událost vyděsila svět před jednatřiceti lety. Mnoho problémů, které od té doby trápí Ukrajinu i svět, však přetrvává dodnes.

Pokus o záchranu losa evropského v Ukrajině

Ochrana kulturních památek a přírody se dostávají v každém státě v případě války do složité situace. Platí to i za situace, kdy současný válečný konflikt postihl zatím (naštěstí) jen menší část ukrajinského území. Jeden z vzácných živočišných druhů se zde snad konečně dočká potřebné ochrany.