Krátce o ukrajinských spisovatelích židovského původu

Téma tvůrčího podílu Židů na kultuře a vědě národů, které hostily jejich diasporu, je častým předmětem výzkumu. O ukrajinských, tj. ukrajinsky nebo ukrajinsky i rusky píšících spisovatelích nebyla donedávna k dispozici souhrnná příručka, nyní už je tento nedostatek napraven.

Symon Petljura a Češi: dnes a kdysi (IV)

Život Symona Petljury skončil v Paříži 26. května 1926 následkem atentátu spáchaného Samuelem Schwarzbardem. Ten se tímto způsobem Petljurovi pomstil za zabití svých příbuzných při jednom z pogromů. Ty spolu s dalšími událostmi charakterizovaly vývoj na ukrajinském území o sedm let dříve, v roce 1919.

Symon Petljura a Češi: dnes a kdysi (I)

„Petljura? No přece nacionalista, nacista a antisemita! Co byste vlastně chtěli od Ukrajince?“ – Ano, není to věta z novinového článku, ale uvedená formulace je přesnou kvintesencí toho, co čteme v internetových diskusích lidí, kteří mají pocit, že znají ukrajinské dějiny a cítí oprávnění dělat jim soudce.

Židovské ozbrojené jednotky na území Ukrajiny

K osvědčeným edičním řadám, které vydávají ukrajinská nakladatelství, patří také série publikací „Militaria Ucrainica“. Sledována je zde široká škála témat, týkajících se jak dob starších, tak událostí druhé světové války. Název jednoho z novějších svazků vyvolá jistě zájem vzhledem k značné složitosti historie ukrajinsko-židovských vztahů.

Rusko-židovsko-ukrajinské osobní a rodinné album z Odesy

V antologii odeského literárního studia Zelená lampa, na níž zde bylo před časem upozorněno, čteme řadu prací dedikovaných Borisovi Chersonskému. Ač nejde o jméno obecně známé, ukazuje se, že nepoznat dílo tohoto autora by bylo chybou, chceme-li současné Odese a mnoha jiným tématům lépe porozumět.