Navštívit Wrocław a uvidět Lvov…

Jestliže se do slezské Wrocławi (Vratislavi) vydá z Prahy ukrajinista, přesune se, přeženeme-li to, jen z jednoho města s ukrajinskými stopami do jiného, trochu na sever. Projevy současné přítomnosti Ukrajinců se opravdu příliš neliší, byť cesty k tomuto stavu byly v případě obou měst různé.

Zpřísnění kontrol na polsko-ukrajinských hranicích

Kdo někdy přejížděl polsko-ukrajinské hranice, ví, že zde může čekat i více než čtyři hodiny. Ačkoliv hranice mezi členskými státy Evropské unie prakticky vymizely, vnější pásmo Evropské unie je stále výrazně kontrolované.

Co znamenala Akce Wisla

Poláci i Ukrajinci, zvláště jejich starší generace, vědí dobře, co toto dosti zlověstné pojmenování znamená. Jméno největší polské řeky bylo použito pro označení vojensky zajišťované přesídlovací akce, která měla na jaře a v létě roku 1947 přispět k „likvidaci ukrajinské otázky“ v Polsku.

„Na hřbitově cítíš, že žiješ!“: deviza spolku Magurycz

Uvedenou devizou se řídí polský Spolek (původně jen organizovaná skupina kameníků) Magurycz, vzniklý před více než dvaceti lety, v r. 1996. Hlavním cílem členů je vyčištění a rekonstrukce hřbitovů všech vyznání v horských oblastech v jihovýchodním Polsku, na sever od slovensko-polské a na západ od ukrajinské hranice.

Budoucnost spoutaná historií

Ve dnech 27.–28. ledna t. r. se ve východopolském Řešově (polsky Rzeszów) odehrál jubilejní desátý ročník prestižní mezinárodní konference Fórum Evropa–Ukrajina (Europe–Ukraine Forum), která každoročně hostí širokou škálu expertů z oblasti společenských věd, ekonomů, politiků a dalších angažovaných osobností vztahujících se svou odborností k Ukrajině jako komplexu aktuálních problémů.

Déjà vu, aneb další problematický příspěvek k ukrajinské (a polské) minulosti

Slábnoucí zájem české veřejnosti o současné ukrajinské dění dokumentují nejnověji závěry šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. Osoba ve vztahu k Ukrajině odborně i citově zaangažovaná může však konstatovat, že opětovná marginalizace ukrajinské problematiky má v porovnání se žhavějším obdobím let 2014–2015 i jeden úlevný dopad: odliv vypjatě jednostranných soudů o ukrajinském nacionalismu.