Separatismy v dnešním Rusku očima Oleksandra Nykonorova

Není vůbec příjemné recenzovat knihu předčasně zesnulého autora, který mohl vykonat ještě mnoho užitečné práce. V tomto případě se jedná o politologa Oleksandra Nykonorova, který se dožil jen necelých devětatřiceti let. Když se na počátku září roku 2017 vracel s několika kolegy ze sympozia v Polsku, jejich vůz na Volyni havaroval. Zahynuli všichni…

Tragická smrt politologa Oleksandra Nykonorova

Středeční ráno: nelze přehlédnout zlověstný titulek webového zpravodajství. Mluví o smrti pěti ukrajinských politologů při autonehodě na Volyni. Mezi oběťmi je uveden i Oleksandr Nykonorov z Donbasu. Zpráva je během dne potvrzena a přichází bezmocný smutek.

„Prezident kousku Donbasu“ coby věštec a vizionář

V Donecku působí muž jménem Zacharčenko. Není jen premiérem i prezidentem tamní „lidové republiky“, ale i dvojnásobným generálmajorem – jednak své, jednak i jeho sesterské „luganské republiky“. Možná má někde v tornistře i maršálskou hůlčičku, kdo ví? Zde nás ale bude nejvíc zajímat jiný Zacharčenkův talent.

Ukrajina bilancuje rok 2016

Vždy těsně předtím, než se začíná psát nové roční datum, se vyrojí masa úvah, jak se to a ono vyvine ve světě v následujícím roce a co nového lze vlastně očekávat. Českému tisku nejspíše dominovaly úvahy o příštích parlamentních a prezidentských volbách v České republice, o budoucnosti evropské integrace a ovšem také o Trumpovi a Putinovi. Na nejproblémovějšího ze západních sousedů Ruska opět žádné místo nezbylo.