Ukrajinská povstalecká armáda varuje před kolaborací s Němci

Jsme sice teprve na počátku letošního roku, ale čeští (a moravští) komunisté poctivě sloužící svým východním pánům už stačili vyprodukovat mnoho dezinformací. Ze všech sil se navážejí do „banderovců“, o kterých sice mnoho mluví, ale pramálo vědí. Hlavně asi to, co jim kdysi sepsal jeden z jejich idolů – diplomaticko-vědecký velikán Bohuslav Chňoupek.

Leták Ukrajinské povstalecké armády Čechům z roku 1943

Musí se to opakovat stále znovu. Dodnes jsou šířeny naprosto zavádějící a zkreslené zprávy o vztahu tzv. banderovců, lépe řečeno Ukrajinské povstalecké armády, k Čechům, kteří žili za druhé světové války na území Ukrajiny. Ať je tvůrcem či papouškovatelem těchto zpráv kdokoli, snaží se jimi poškodit současné i budoucí česko-ukrajinské vztahy.

Déjà vu, aneb další problematický příspěvek k ukrajinské (a polské) minulosti

Slábnoucí zájem české veřejnosti o současné ukrajinské dění dokumentují nejnověji závěry šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. Osoba ve vztahu k Ukrajině odborně i citově zaangažovaná může však konstatovat, že opětovná marginalizace ukrajinské problematiky má v porovnání se žhavějším obdobím let 2014–2015 i jeden úlevný dopad: odliv vypjatě jednostranných soudů o ukrajinském nacionalismu.

Svědectví o likvidaci ostatků generála Romana Šuchevyče, velitele UPA (K 65. výročí jeho smrti)

Oleksandr Boldin (nar. 1915)  byl v roce 1998 vyzván k podání svědectví jiným bývalým pracovníkem orgánů státní bezpečnosti na území Ukrajiny, aby vyjasnil celou záležitost a jeho vzpomínky byly zaznamenány písemně v roce 2004. Čteme v nich následující údaje: