O korupci, katakombách, církvi a hrdosti

Nejsem politik ani sociolog a psát o politice a společnosti mi nejspíš moc nepřísluší. Nicméně je nemohu opomenout. Nabudete-li při čtení následujících řádek pocitu, že se mýlím, může to klidně být pravda. Pokouším se pouze zprostředkovat názory lidí, s nimiž jsem měl možnost mluvit, a postřehy, dojmy a pocity, jichž jsem z oněch rozhovorů a v společenství, v němž jsem se pohyboval, nabyl. Nic víc, nic míň.

Ukrajina bilancuje rok 2016

Vždy těsně předtím, než se začíná psát nové roční datum, se vyrojí masa úvah, jak se to a ono vyvine ve světě v následujícím roce a co nového lze vlastně očekávat. Českému tisku nejspíše dominovaly úvahy o příštích parlamentních a prezidentských volbách v České republice, o budoucnosti evropské integrace a ovšem také o Trumpovi a Putinovi. Na nejproblémovějšího ze západních sousedů Ruska opět žádné místo nezbylo.

Korupce na Ukrajině v hledáčku Evropského účetního dvora

Značka (mc) upozorňuje v Právu č. 287 z 9. 12. na nespokojenost Evropského účetního dvora s tím, nakolik využití prostředků poskytnutých v posledních devíti letech Ukrajině  pomohlo v úspěšném boji s korupcí. Komentář zmíněné instituce je k tomu silně kritický a v souvislosti s tím Evropský účetní dvůr navrhuje zvýšení tlaku na Kyjev a popř. i zastavení dalších plateb.

Problém korupce v Ukrajině

Uživatelka značky –ter, stálá kritička novějšího ukrajinského vývoje Tereza Spencerová vyjadřuje v 11. čísle Literárních novin (z konce října) starost o přetrvávající problém korupce v Ukrajině. Je známou skutečností, že Spencerová představuje typ novináře, který nenajde na Ukrajině nikdy ani chlup dobrého – kdo by se jinak zastával trpícího a trvale klamaného ukrajinského lidu…