Ukrajinská kronika 2018: 3. týden (15.–21. ledna)

Pátek 19. ledna uzavřel v Ukrajině téměř čtyřtýdenní sváteční období. Stalo se tak oslavou svátku zvaného Vodochrešča, analogického našemu svátku Tří králů. Běžným obřadem je v tento den svěcení říční nebo rybniční či jezerní vody. Přestože ta bývá často na Vodochrešča zamrzlá, není vzácností obřadné noření se do ní.

Rok práce kabinetu Volodymyra Hrojsmana

Jméno Volodymyra Hrojsmana u nás není obecně známé, v rámci dnešní Ukrajiny však jde o důležitou osobnost, stojící v pomyslné hierarchii politických osobností hned za prezidentem Porošenkem. Premiérem se Hrojsman stal 14. dubna 2016: ve funkci nahradil Arsenije Jaceňuka, který se do funkce dostal po vítězství Majdanu.

Ukrajinský premiér podporuje rozvoj domácí wikipedie

Život bez častého používání wikipedie si dnes asi málokdo dokáže představit. Nový typ encyklopedie, uvedený v život před pouhými 16 lety nejprve v anglické verzi, se rozvinul do neuvěřitelné šířky i míry podrobnosti a dospěl k současnému počtu 292 jazykových verzí. Patří k nim i ukrajinská „vikipedija“.

Setkání premiérů Sobotky a Hrojsmana v polské Krynyci

Značka ama (Alexanadra Malachovská) sděluje v Právu č. 212 z 9. 9. několik detailů spojených se setkáním premiérů Sobotky a Hrojsmana v polské Krynyci. Projevem snahy o zintenzivnění česko-ukrajinských vztahů by se prý mohlo stát obnovení zatím stagnující práce komise pro hospodářskou spolupráci obou zemí. Se zájmem je také očekávána osoba nového ukrajinského velvyslance v ČR – mohl by se jím stát Jevhen Perebyjnis, nynější velvyslanec v Lotyšsku, který předtím strávil řadu let prací na zastupitelském úřadě v Praze.