Obavy Ukrajiny z možnosti ukončení tranzitu ruského plynu

Alexandra Malachovská rozebírá v Právu č. 293 ze 16. 12. obavy Ukrajiny z možnosti ukončení tranzitu ruského plynu přes její území,  Vedení Ruska má možná právě tuto perspektivu na mysli v souvislosti s plány na výstavbu plynovodů Turkish Stream a Nird Stream 2. Jde o nezanedbatelnou částku dvou miliard dolarů ročně. Nyní je tranzitní systém využit asi ze tří čtvrtin.

O pozici Saakašviliho v Ukrajině

Alexandra Malachovská se ve dvou větších materiálech Práva č. 285 ze 7. 12. věnuje pozici gruzínského exprezidenta Saakašviliho v Ukrajině a také obviněním poslance O. Onyščenka proti ukrajinskému prezidentovi Porošenkovi. Zároveň upozorňuje na značný počet ukrajinských ministrů zahraničního původu, kteří postupně vzdali boj za prosazení reforem v Ukrajině.

Setkání premiérů Sobotky a Hrojsmana v polské Krynyci

Značka ama (Alexanadra Malachovská) sděluje v Právu č. 212 z 9. 9. několik detailů spojených se setkáním premiérů Sobotky a Hrojsmana v polské Krynyci. Projevem snahy o zintenzivnění česko-ukrajinských vztahů by se prý mohlo stát obnovení zatím stagnující práce komise pro hospodářskou spolupráci obou zemí. Se zájmem je také očekávána osoba nového ukrajinského velvyslance v ČR – mohl by se jím stát Jevhen Perebyjnis, nynější velvyslanec v Lotyšsku, který předtím strávil řadu let prací na zastupitelském úřadě v Praze.