Zemřel ukrajinský disident z Odesy

Velké postavy ukrajinského disentu 60. a 70. let 20. století postupně odcházejí ze scény. Dne 17. prosince 2016 zemřel v Baltimore v americkém státu Maryland bývalý politický vězeň, ale také publicista, jazykovědec a básník Svjatoslav Karavanskyj. Přesně o týden později by oslavil šestadevadesátiny, na aktivitách mu ale věk neubral.

Jedna z tváří Lvova ve fotografiích

Knih o Lvově zatím v češtině není přehršel, ba nemáme téměř žádnou – jako by to neplatilo v případě kteréhokoli dalšího a srovnatelného ukrajinského města. První vlaštovkou se stává svérázné album básníka a fotografa Igora Malijevského vydané zřejmě za spoluúčasti Českých center, hlavně kyjevského.

Pokus o českou monografii o J. V. Stalinovi

Pokud máme v českých podmínkách hovořit o existenci sovětologie, tj. vědy o fenoménu Sovětského svazu a sovětskosti, zjistíme, že Václav Veber byl v tomto oboru asi nejplodnějším autorem. Druhým, doplněným vydáním monografie o J. V. Stalinovi, resp. o Rusku či SSSR pod Stalinovým vedením, se jeho dílo krátce po dosažení pětaosmdesátky uzavřelo.

Rozhovor se známou fotografkou Danou Kyndrovou

Týdeník Rozhlas č. 35 z 22. 8. přináší dlouhý rozhovor se známou fotografkou Danou Kyndrovou připravený Agátou Pilátovou. Ke slovu zde přichází i její autorský zájem o někdejší Podkarpatskou Rus. Autorka se zpovídá ze vztahu k tomuto regionu slovy: „já si po roce 1989 naivně myslela, že se toto krásné území, které Stalin odcizil, k nám zase vrátí. Tak jsem se tam poprvé vypravila hned v r.