České Sanžary

Až budu jednou psát knihu o kulturní blízkosti Čechů a Ukrajinců, budu muset věnovat nějaké kapitoly i blbosti. Jedna z nich by se mohla jmenovat třeba... "České Sanžary".

KoronalynčVše začalo tím, že v únoru si česká media všimla nepokojů, které vypukly v souvislosti s umístěním z Wu-Chanu repatriovaných Ukrajinců do karantény do sanatoria v obci Novi Sanžary na Poltavsku.

Koronavirus měl v Evropě ještě málo obětí, možná dokonce žádné, a tak záběry na hořící pneumatiky a létající kamení v městečku, kde nikdo z Čechů nikdy nebyl a možná nikdy nebude, přišly vhod. V internetových diskusích se ihned objevily komentáře obecních idiotů, které nijak nevybočovaly z toho, na co jsme zvyklí.

Ve zkratce: „Junta, fašisti, Majdan, Merkelová, Soros, Porošenko, binec na Ukrajině a 'zavlečou to k nám'".

Netrvalo dlouho a "Sanžary" se objevily i u nás. Ne ve smyslu pálení pneumatik a házení kamení, ale neméně primitivní a nebezpečné.

Sanžary level "roušky"

Začalo to zcela nenápadně kultem roušky. Ač je mnoho různých názorů na jejich účinnost, šít roušky byla jedna z mála věcí, kterou mohli běžní občané udělat, a tak ji udělali. Udělali a uvěřili a víra nevyžaduje rozum, někdy ho přímo popírá. První věc, která se objevila, byla ostrakizace těch, kteří neuvěřili, ještě dříve než stát přijal nový kult za svůj a začal ho vymáhat po všech. Tím se otevřely nové možnosti "Pepkům vyskoč", kteří začali udávat všechny domnělé nebo marginální přestupky proti víře. 

Např.: "Soused kouří na balkóně/nemá roušku cestou od vrat k autu..."

Došlo to tak daleko že obecní policisté začali žádat občany, aby nehlásili pitomosti. Až mi to připomnělo článek: "Proč chodí Češi na Gestapo?"

Sanžary level "vesnice"

Strana a vláda usoudila, že turistika a návštěva chat neohrozí zdraví obyvatelstva, takže tyto aktivity nezakázala. Zcela jiného názoru jsou vesničané, kterým sice nevadí kupovat v supermarketech brambory z Německa a mrkev z Itálie, ale dostali strach, že by měšťáci mohli nakazit místní zříceninu nebo stromy v lese, a tak začali zavírat parkoviště u zřícenin hradů a dožadovat se izolace svých vesnic před chataři a chalupáři.

Sanžary level "Novi Sanžary"

Předchozí úrovně "Sanžar v ČR" připomínaly spíše frašku, nyní se podíváme na případy, kdy už jde do tuhého. Nejdříve dva titulky z novin:

"'Zasloužíš si kulku do hlavy', vyhrožoval muž nakaženému z Olomoucka,"

nebo:

"´Ubližuje to celé rodině´, říká nakažený muž, kterého lynčují na internetu.

Další zrůdnosti je potom třeba hledat uvnitř jiných článků. Do Lázní Toušeň přivezli nakažené důchodce. Důchodci jsou zavřeni v lázeňské budově, nikam courat nebudou, nejspíše jim je špatně a někteří umřou, a tak už vůbec nebudou nic roznášet. Přesto s nimi někteří obyvatelé nemají soucit. A lidé jdou ještě dál - část z nich vyhrožuje, že půjde a rozbije okna dlažebními kostkami. (slova starostky z článku na Idnes)

Důchodci jsou asi prasata

"Někdo pověsil na vrata zařízení papír s nápisem, že „prasata“ zavlekla do vsi nebezpečnou nemoc." (Z článku: "Pošta volá policii na domov důchodců...", Novinky)

Doufám, že krátké srovnání poslouží čtenářům jako varování před rychlými soudy, až se v Ukrajině odehrají nějaké jiné "Sanžary". Je totiž možnost, že později se něco takového uskuteční i v ČR, byť v jiné podobě.

(AKU)

Rubriky

Komentáře

Ta kniha by byla opravdu potřebbná, a proto doufám, že můžeme vzít v této věci autora za slovo. Já bych si takový titul klidně už předem objednal a rpělivě čekal - asi jako první v pořadí. Mimochodem, snad by autor mohl nějaké dílčí nebo přípravné materiály nabídnout i na těchto stránkách. Byly by to asi podnětné, k diskusi vybízející texty...