Tisíc obvazů na frontu

Na jaře jsem měl co do činění s Hospitalěry* – zdravotnickým praporem dobrovolných záchranářů-paramediků. Ve svém volném čase jezdí na ty nejhorší úseky fronty a s nasazením vlastního života zachraňují raněné raněné vojáky, kteří na frontě brání Ukrajinu před ruským agresorem. Toto léto se nám podařilo odeslat jejich praporu tisíc vojenských obvazů vzor 80 československé výroby.

Jaro 2019, východní Ukrajina

Při jedné z diskuzí instruktor Hospitalěrů vytáhl z lékárničky ukrajinský obvaz a rozbalil ho se slovy:
„Tohle obvykle používáme.“
Obvaz vz. 80Obvaz, tak sedm centimetrů široké obinadlo s o něco málo širším polštářkem, byl zabalený v papírovém obalu. Instruktor zlehka zatahal za obinadlo, potom za polštářek a v ruce mu zůstala cupanina.
„A tohle používáme, když to máme, ale je to moc drahé.“
Instruktor se usmál a hodil na stůl velký zelený paklík s nápisem „OBVAZ KAPESNÍ vz. 80 – II“.
Vojna mě o rok minula, tak jsem si tu cennost musel prohlédnout.  Obal z plátna vevnitř impregnovaný plastem. Plast byl i po těch letech bez známek prasklin nebo jiného poškození. Obinadlo obvazu bylo deset centimetrů široké, asi dva metry dlouhé.  Na obinadle byly dva polštářky, spíše polštáře o rozměrech 15x20 centimetrů. Jeden pevný, jeden posuvný. Bylo zřejmé, že pokud by v osmdesátých letech měla vypuknout jaderná válka mezi NATO a Varšavskou smlouvou, obvaz vzor 80 by ji na rozdíl od svého majitele přežil.
„Kolik je to hřiven to tvoje ‚drahé‘?“ Zeptal jsem se instruktora se zájmem.
„Sedmdesát, až sto padesát,“ procedil instruktor mezi zuby.
„To jsou svině,“ vylítlo ze mě česky.
Instruktor pochopil, že mám na mysli překupníky, kteří doslova žijí z krve raněných. Upíry války.
„Počkej, tohle ne. Tohle fakt ne.“
Lamentoval jsem a vytáhl telefon. Špatný signál. „Tak tady to máme: Google - „obvaz vz. 80“ - výsledky: 20 Kč, 24 Kč, 18 Kč. Koukni, tady za to nějaký pitomec chce 80 Kč, to je jako tady, a tady to máme za 12 Kč.“
„Jakou máte spotřebu,“ zeptal jsem se.
„To je různé, podle toho, jak moc se střílí.“
„No to dává smysl. Pošlu vám jich tisíc. To by mohlo na chvíli stačit. Když se nebude moc střílet.“

Jako obvykle jsem si nabral příliš mnoho úkolů najednou, takže mi po návratu do Česka trvalo tři měsíce, než jsem se dostal k obvazům. Navíc se ukázalo, že zaplatit obvazy je jedna věc, ale zajistit logistiku je věc druhá.
V armyshopu sice psali „doprava zdarma“, ukázalo se však, že to neplatí, a pro obvazy jsem si musel dojet. Lépe řečeno sehnat auto s řidičem. Brácha byl ochotný jet je se mnou vyzvednout, ale nevěděli jsme, zda se dvacet tři krabic vejde do kombíku. Do poslední chvíle tak byla ve hře varianta, že je prostě do auta vysypeme. Naštěstí to nebylo třeba.
Jako největší problém se ukázal samotný odvoz obvazů na místo určení. Zásadní je dostat humanitárku přes hranice. Přes určité problémy a zdržení se to nakonec podařilo.

Malá rekapitulace

Obvazy stály 12 000 Kč, doprava po ČR cca 400 Kč, doprava na Ukrajinu 2 000 Kč, doprava po Ukrajině 1 800 Kč, celkově tedy 16 200 Kč. Pokud bychom měli spočítat průměrnou cenu obvazu vzor 80 na Ukrajině, tedy 91,60 Kč za kus, tak za našich 16 200 Kč získali Hospitalěry obvazy v hodnotě 91 666 Kč. Vzhledem k tomu že prapor je financován z příspěvků dárců, není to zrovna bezvýznamná pomoc.

A co dál?

Odesílat z ČR velký objem pomoci je pro jednotlivce nepraktické, náročné na koordinaci a drahé. Vzhledem k tomu, jak často na Ukrajinu jezdím a jak často tam jezdí přátelé, by bylo jednodušší rozdělit obvazy do tašek po stovce a týden po týdnu tam stovečku-dvě posílat. Navíc z České republiky má smysl posílat pouze to, co v Ukrajině není nebo je tam výrazně dražší než tady. Proto jsem poslal nejen obvazy, které jsou na Ukrajině drahé, ale i taktické rukavice v ženské velikosti XS, které na Ukrajině nebyly k sehnání. V ČR jsem je měl druhý den po objednání. Budu-li opět moci věnovat praporu nějakou větší částku, budu se znovu snažit sehnat „něco extra“. Pravdou ovšem zůstává, že darem z nebes jsou i poukazy na naftu a benzín, dehydrované potraviny a kvalitní konzervy rovněž přijdou vhod.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kdo se na akci jakýmkoliv způsobem podíleli, a doufám, že nějakou podobnou zase podnikneme. 

(AKU)


Hospitalěri (ukr. госпітальєри) je ukrajinský dobrovolnický lékařský prapor, který se od roku 2014 účastní rusko-ukrajinské války v Donbasu. Zabývá se poskytováním první a předlékařské pomoci a evakuací raněných ukrajinských vojáků z nejhorších oblastí fronty. Jejich heslem je: „Za každý život!“.  Zdroj. Wikipedie. (Pozn. red.).

Rubriky